Prvi koraki projekta odpisa dolgov

Od danes do 31. oktobra je čas za oddajo obrazcev za odpis dolgov

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je skupaj s humanitarnimi organizacijami, občinami in podjetji pripravilo paket pomoči, ki poleg odpisa dolgov in  pomoči prisilno izseljenim predvideva uvedbo sistema predplačniških kartic za socialno najbolj ogrožene, ki zaradi finančnih težav ne morejo odpreti bančnega računa ali s sredstvi iz socialnih transferjev ne morejo v celoti razpolagati. Kartice bodo omogočale način poslovanja brez bančnega računa, za katerega se bodo upravičenci odločili prostovoljno. Na kartice bodo posamezniki prejemali izključno socialne transferje.

V skladu z Zakonom o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov bodo lahko odpisani dolgovi zaradi neplačanih računov za elektriko, ogrevanje in komunalo, za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, davčna bremena, za vrtec in šolsko prehrano ali ob morebitnem vračanju nakazanih socialnih prejemkov. Dolgove bodo odpisovala podjetja in občine, ki so podpisala sporazum o sodelovanju pri pomoči najšibkejšim. Odpisani bodo lahko eno leto stari dolgovi oziroma dolgovi, ki so nastali pred letom 2014. Vloga oziroma predlog za odpis dolga mora biti oddana na ustreznem obrazcu, ki ga lahko dobite na vseh območnih združenjih Rdečega križa Slovenije, kjer vam ga pomagajo izpolniti, lahko pa vam pri izpolnjevanju pomagajo tudi na vašem centru za socialno delo. Izpolnjen predlog lahko upniku prinesete osebno ali pošljete po pošti. Vsako podjetje, ki je podpisalo sporazum, dolg odpisuje ločeno in ima pravico samo določiti višino odpisa dolga. Najvišji znesek, ki ga za odpis dolgov lahko porabi država, je milijon evrov. Zaradi te omejitve bo eden od kriterijev za odpis dolga tudi vrstni red vloženih prošenj. Dolgovi se ne morejo odpisati osebam, ki so v osebnem stečaju.

Odpis dolgov - kriteriji:

Fizična oseba, ki ima dolg do upnika in je kadarkoli v obdobju med 1. 1. 2015 in 30. 6. 2015 prejemnica oziroma prejemnik:

  • denarne socialne pomoči ali
  • varstvenega dodatka ali
  • veteranskega dodatka ali
  • otroškega dodatka iz 1. oziroma 2. dohodkovnega razreda ali
  • otroškega dodatka v 3. dohodkovnem razredu in je hkrati katerakoli oseba navedena v odločbi o pravici do
  • otroškega dodatka tudi prejemnik dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.

Vir: MDDZ

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.