RKS v Gorjah je v sedemdesetih letih naredil veliko dobrega

Gorjanski Rdeči križ je danes popoldne z osrednjo slovesnostjo v osnovni šoli Gorje svečano obeležil 70-letnico svojega delovanja. Zbranim je spregovorila Renata Brunskole, generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije.

"Ideja Rdečega križa je pri vas prisotna najmanj od leta 1939, ko je tedanji tečajnik prve pomoči g. Janko Veber prejel samarijansko izkaznico z žigom Kraljevine Jugoslavije - Srez Radovljica - Občinski odbor društva RK Gorje", je dejala Renata Brunskole in dodala, da Krajevna organizacija Rdečega križa Gorje, podobno kot organizacije širom Slovenije, pomembno soustvarja programe pomoči najranljivejšim skupinam prebivalstva in pomaga številnim posameznikom in družinam ter razrešije marsikatero socialno in psihološko stisko svojih sokrajanov.

Delo Rdečega križa v Gorjah se med drugo svetovno vojno ni ustavilo, takoj po vojni pa so ustanovili vaške odbore, ki so se leta 1951 združili. Predsednica KORK Gorje Nada Kuralt, ki že skoraj trideset let opravlja delo predsednice, je usmerjala tudi organizacijo današnje slovesnosti, ki jo spremljata še pregledna razstava dosedanjega dela in almanah.
Renata Brunskole, slavnostna govornica na današnji slovesnosti je poudarila tudi, da je: "za vse državljane Slovenije še posebaj pomembno dosledno izvajanje vseh javnih pooblastil, krvodajalstva, izvajanja tečajev in izpitov prve pomoči, načrtovanja in ukrepanja v naravnih nesrečah ter iskanju pogrešanih. Več kot 14.000 prostovoljcev je v naši družini in kar 100.000 krvodajalcev. Lani je Rdeči križ v Sloveniji pomagal 160.000 posameznikom, število pomoči potrebnih pa še kar narašča. Ob nedavnih poplavah na Balkanu je Rdeči križ Slovenije pomagal tudi prebivalcem Hrvaške, BiH in Srbije, trenutno pa Rdeči Križ Slovenije zbira prostovoljne finančne prispevke za pomoč prizadetim družinam in posameznikom v Makedoniji, ki so jih nedavni prizadele poplave."

----------

O Rdečem križu Slovenije:
Rdeči križ Slovenije s svojim delom zagotavlja spoštovanje človeka in nagovarja ljudi, da delijo del svojega blagostanja s tistimi, ki pomoč najbolj potrebujejo. Prostovoljke in prostovoljci Rdečega križa so prisotni v vsaki slovenski vasi, predvsem pa povsod tam, kjer je potrebna taka ali drugačna pomoč. Od zbiranja in nudenja pomoči v hrani, obleki, denarju, do skrbi za starejše občane, organiziranja letovanj za najmlajše, predvsem za tiste, ki morja sicer nikoli ne bi videli. Široko razprostranjena mreža se nam zdi kar samoumevna, zato smo toliko bolj ponosni, ko jo zunanji opazovalci občudujoče pohvalijo.

Posebej pomemben je Rdeči križ v zadnjih letih, ko se je gospodarska kriza dotaknila mnogih v naši bližini. s pomočjo zvestih članov ter vseslovenske mreže predanih prostovoljk in prostovoljcev spodbuja in gradi čut za solidarnost, ko lajša stiske in trpljenja naših soljudi in prispeva k zaščiti njihovega dostojanstva.

 

Z leve proti desni: generalna sekretarka RKS Renata Brunskole, predsednica RKS OZ Radovljica Anica Svetina, župan Občine Gorje Peter Torkar, prejemnica plakete Državnega sveta Republike Slovenije 2014 za prostovoljstvo Nada Kuralt

Z leve proti desni: generalna sekretarka RKS Renata Brunskole, predsednica RKS OZ Radovljica Anica Svetina, župan Občine Gorje Peter Torkar, prejemnica plakete Državnega sveta Republike Slovenije 2014 za prostovoljstvo Nada Kuralt

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.