Partnerji na Primorskem družno za ohranjanje narave

S podpisom pogodbe v novo novo razvojno obdobje naravoslovnih programov

Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta, UMMI - Zavod za izobraževanje Koper in Mladinsko zdravilišče in letovišče RKS Debeli rtič  letos pričenjajo s sodelovanjem, ki bo na področju osnovnošolskega izobraževanja prineslo nove vsebine. Danes, 11. maja 2017, so podpisali pogodbo o sodelovanju pri organizaciji in izvedbi naravoslovnih izobraževalnih seminarjev in delavnic za  strokovne javnosti ter otroke  in mladostnike.

Sodelovanje je pomembno  za lokalno skupnost in vseslovenski izobraževalni sistem. Povezovanje predstavlja združitev znanja s fakultete, strokovnjakov z zavoda in neokrnjenega okolja Debelega rtiča.

Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta bo aktivnosti izvajala v okviru svojega Centra za vseživljenjsko učenje, ki z organizacijo seminarjev za strokovno javnost in neformalnih oblik učenja za raznoliko ciljno populacijo izvaja dejavnosti, ki prispevajo k razvoju družbe znanja tako na regionalni kot tudi nacionalni ravni.

Zavod UMMI pa povezuje strokovnjake s področja naravoslovja in umetnosti z mladimi ter razpolaga z dolgoletno prakso organizacije in promocije taborov, seminarjev in drugih dejavnosti povezanih z izobraževanjem otrok in mladostnikov,

Mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Slovenije Debeli rtič je že 60 let center zdravja za otroke, mladostnike, družine in seniorje. Z enkratno lego, blagodejno mikroklimo ter ustreznimi sodobnimi medicinskimi, terapevtskimi in športnimi kapacitetami že vrsto let uspešno pripomoremo h kurativi in preventivi zdravstvenih stanj otrok in mladostnikov. Kot del Rdečega križa Slovenije delujemo skladno s temeljnimi načeli in spodbujamo ter širimo vrednote zdravja in zdravega življenja  s praktičnimi programi varovanja in krepitve zdravja. V sklopu vseh naših programov izvajamo šole v naravi z naravoslovno vsebino že več kot 20 let. Zdravilišče še posebej poudarja trajnostni razvoj in pomen naravnega okolja za razvoj otrok in mladostnikov. Zdravilišče je znano po svoji značilni zdravilni mikroklimi, ki jo ustvarja mediteranski park in morje. Smo idealna lokacija za spoznavanje obmorske flore in favne ter življenja v morju, saj se v varovanem okolju vsak mali obiskovalec lahko posveti spoznavanju naravnih vrednot in vseh živih bitij na tem območju. Razpolaga z ustreznimi prostorskimi in nastanitvenimi kapacitetami ter za izobraževalne dogodke ponuja vse potrebne vzvode.

Veseli nas, da s podpisom današnje pogodbe med UP Pedagoško fakulteto in našim dolgoletnim partnerjem Zavodom UMMI pričenjamo novo razvojno obdobje naravoslovnih programov, ki se bodo izvajali v MZL.

Namen novih seminarjev je učiteljem prikazati in približati aktivnosti, ki jih lahko v okviru šole izvajajo na obali Debelega rtiča. Tako bodo 22. in 23. septembra strokovnjaki iz Centra za vseživljenjsko učenje UP PEF in zavoda UMMI v Mladinskem zdravilišču in letovišču RKS Debeli rtič izvedli prvi skupni seminar z naslovom Raziskovanje življenja v morju in ob njem. Seminar je namenjen osnovnošolskim učiteljem. Udeleženci se bodo seznanili z raziskovalnim, izkustvenim in eksperimentalnim delom v naravi, saj je seminar namenjen spoznavanju živalstva in rastlinstva, ki je značilno za slovensko obalo. Poleg tega se bodo seznanili tudi z didaktičnimi priporočili za izvajanje pouka na prostem. Seminar bo razdeljen na štiri delavnice, to so Spoznajmo morske organizme, Rastlinstvo v morju, Laboratorij v naravi in Mediteransko rastlinstvo.

Delavnica SPOZNAJMO MORSKE ORGANIZME Debelega rtiča (doc. dr. Nataša Dolenc Orbanić in Nastja Cotič): Delavnica postavlja v ospredje iskanje in natančno opazovanje posameznega morskega organizma ter spoznavanje prilagoditve organizmov na okolje. V delavnico bo vključena tudi informacijsko-komunikacijska tehnologija (IKT), ki bo služila kot pripomoček za spoznavanje morskih organizmov, ki so značilni za obalo Debelega rtiča. Namen delavnice je učiteljem približati morsko okolje ter jim predstaviti didaktične pristope za spoznavanje morskega ekosistema.

Delavnica MORSKA VEGETACIJA (alge in semenke) obrežnega dela Debelega rtiča (dr. Claudio Battelli): Delavnica je namenjena učiteljem, ki želijo ne samo spoznavati, ampak tudi proučevati alge in semenke zgornjega morskega obrežnega dela na območju Debelega rtiča. Učitelji bodo spoznali ekološke, geološke in morfološke posebnosti obalnega območja, spoznali in prepoznali najbolj značilne alge in semenke, ki v tem območju živijo ter bodo spoznali, kako so alge in semenke prilagojene na dane življenjske razmere. Udeleženci bodo podrobneje spoznali tudi zgradbo in posebnosti morskih makroalg in semenk ter jih na temelju teh posebnosti tudi določili z uporabo določevalnih ključev. Pri tem bodo razvijali čut za doživljanje narave in njene lepote ter občutka zadovoljstva ob spoznavanju vsega novega

Delavnica LABORATORIJ V NARAVI (Petra Furlan): Poleg teoretičnega znanja, ki je vsekakor pomemben del učenja, je zelo pomembno tudi pridobivanje veščin preko konkretnih dejavnosti. Učenje z raziskovanjem učencem omogoča celostno učenje, če poteka v naravi, pa je dodana vrednost takšnega učenja toliko večja. V okviru delavnice bo predstavljen model takšnega poučevanja na primeru spoznavanja kemijskih pojmov, kot so nasičenost, gostota, izparevanje, izhlapevanje, ipd.

Delavnica MEDITERANSKO RASTLINSTVO (Danijel Pokleka): V sklopu delavnice boste odgovorili na veliko vprašanj, ki se nanašajo na mediteransko rastlinstvo, pri tem pa boste združili prijetno s koristnim. Ugotovili boste, zakaj botaniki trdijo, da je slovenski mediteran v bistvu submediteran, kako so sredozemske rastline prilagojene na sušo in vročino, kako zanesljivo ločili list rožmarina od lista sivke, ne da bi ga povohali. Spoznali boste žižolin in oljkin sadež, spoznali kapre ter odgovorili še na veliko vprašanj, ki se navezujejo na mediteransko rastlinstvo.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.