Generalna sekretarka RKS na konferenci "Slovenija 2030 - Spremembe za učinkovito socialno državo"

21. aprila 2015 je generalna sekretarka RKS Renata Brunskole sodelovala na konferenci "Slovenija 2030 - Spremembe za učinkovito socialno državo", ki jo je gostil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Strokovnjaki s področja socialne politike, makroekonomije in nevladnega sektorja, pa tudi praktiki iz centrov za socialno delo in humanitarnih organizacij so v razpravi tematizirali strukturne spremembe na področjih, ki jih štejemo v socialno državo http://www.up-rs.si/up-rs/uprs.nsf/objave/D62ECC67013C8851C1257E2E0047CA97?OpenDocument.

Konferenca "Slovenija 2030 - Spremembe za učinkovito socialno državo" se je posvečala  naslednjim vprašanjem:

  • Kolikšna naj bo vloga države pri prerazdelitvi tržnih dohodkov oziroma kakšna je primerna davčna obremenitev, da ne bomo ogrozili konkurenčnosti slovenskega gospodarstva na eni strani in socialne države na drugi strani?
  • Kateri socialni riziki naj bodo v prihodnje predmet socialnih zavarovanj, katere pa naj prevzame država in jih financira iz splošnih davkov?
  • Koliko in katere storitve bo zagotavljala država in jih ne bo prepuščala "nevidni roki trga"? Kakšna naj bo optimalna kombinacija javnih ali zasebnih izvajalcev javne službe, da se izognemo predragemu in neučinkovitemu javnemu sektorju in da hkrati zagotovimo nemoteno oskrbo prebivalcev?
  • Kako naj država in njene institucije sobivajo s humanitarnimi organizacijami, da bi bilo blagostanje ljudi čim večje, socialne stiske čim manjše, omejeni resursi pa optimalno porazdeljeni?


Predsednik RS Borut Pahor je v uvodnem nagovoru izpostavil, da ni jasne predstave o tem, kaj naj bi pomenile strukturne reforme. Ker se jih postavlja ob bok s fiskalno konsolidacijo in povezuje z ukrepi za izhod iz krize, je videti, kot da so le druga besedah za krčenje javno-finančnih izdatkov. Ustvarja se vtis, da se s strukturnimi reformami razgrajuje socialna država. Namen razprave je zato razjasniti potrebne prilagoditve na področjih, ki oblikujejo socialno državo, saj se življenjske razmere spreminjajo, je dejal.

Renata Brunskole, generalna sekretarka RKS je poudarila, da je za socialno državo treba zagotoviti nova delovna mesta in za to ustvariti ugodno poslovno okolje ter vzpostaviti sistemsko sodelovanje med državo in nevladnimi organizacijami in tako utsvariti okolje, kjer število pomoči potrebnih ne bo strmoglavo naraščalo. Rdeči Križ Slovenije je lani na različne načine pomagal kar 160 000 pomoči potrebnim.

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.