Ob Mednarodnem dnevu humanitarnosti

24. junija 1859 je Henry Dunant prišel na bojišče Solferina, kjer se je odvijala bitka, v kateri je umrlo 6000 ljudi. Številni so bili hudo ranjeni in poškodovani, zato so potrebovali pomoč. Dunant je okoli sebe zbral skupino prostovoljcev iz okoliških krajev in z njimi ranjence prenesel v bolnišnico. S tem dnem se je rodila ideja Rdečega križa, ki največjo humanitarno organizacijo zaznamuje še danes. Eno njenih temeljnih načel je prostovoljnost, ki narekuje pomoč ljudem v stiski ne glede na rasno, versko, etinično ali spolno pripadnost ter ne glede na družbeno skupino, kateri tisti, ki potrebujejo pomoč in doživljajo stisko, pripadajo. 

Henry Dunant je po vrnitvi iz Solferina v Ženevo organiziral gibanje. Leta 1864 je več držav podpisalo Konvencijo o pomoči ranjenim na bojišču, ki je predhodnica Ženevske konvencije in mednarodnega človekoljubnega prava. Danes Mednarodno gibanje Rdečega križa in Rdečega polmeseca vodijo temeljna načela: HUMANOST, ki pomeni medsebojno pomoč in lajšanje človeškega trpljenja v vseh primerih stisk, NEPRISTRANSKOST, ki pomeni pomoč ljudem ne glede na narodnost, versko ali politično prepričanje in socialni status, NEVTRALNOST, ki pomeni ohranjanje zaupanja vseh, zaradi katerega se gibanje ne opredeljuje v sovražnostih in se nikoli ne vpleta v politična, rasna, verska ali ideološka nasprotja, NEODVISNOST, ki pomeni, da so nacionalna društva kot pomočniki javnih oblasti pri človekoljubnih dejavnostih podrejena državni zakonodaji svoje dežele, a kjub temu ne izgubijo svoje avtonomije, PROSTOVOLJNOST, ki pomeni, da gibanje ni osnovano na želji po dobičku, ENOTNOST, ki pomeni, da je v vsaki državi lahko samo eno društvo Rdečega križa ali Rdečega polmeseca in UNIVERZALNOST, ki pomeni, da imajo v Mednarodnem gibanju Rdečega križa in Rdečega polmeseca vsa društva enak status, enake pravice in dolžnosti ter da si med seboj pomagajo. 

Ob današnjem dnevu - 19. avgustu - Mednarodnem dnevu humanitarnosti se Rdeči križ Slovenije iskreno zahvaljuje vsem, ki z udejanjanjem humanitarnih vrednot pomagate ljudem v stiski. Naši humanitarni programi so še posebej namenjeni najrevnejšim, otrokom in starejšim, ki jih vidimo kot najbolj ranljive skupine prebivalstva. Prav tako posebej izpostavljamo revščino in socialne razlike, ki so v naši družbi prisotne in zaradi katerih številni potrebujejo materialno in finančno pomoč. 

Trudimo se, da vsem, ki tovrstno pomoč potrebujejo, zagotovimo prehranske pakete z osnovnimi dobrinami, higienske pripomočke, oblačila in šolske potrebščine. Prav tako številnim omogočimo teden dni počitnic ob morju. Ob tej priložnosti se še posebej zahvaljujemo vsem našim prostovoljcem, ki so dokaz, da so v naši družbi humanitarne vrednote cenjene in spoštovane. Hvala donatorjem (tako fizičnim osebam, kot podjetjem), ki s svojimi donacijami omogočate izvajanje humanitarnih akcij. Hvala tudi vsem zaposlenim, ki pomagate koordinirati in izvajati programe Rdečega križa Slovenije. 

 

Vse najboljše ob Mednarodnem dnevu humanitarnosti!

 

Rdeči križ Slovenije

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.