Ekipi prve pomoči RKS OZ Sevnica predstavili delovanje defibrilatorja

RKS OZ Sevnica  je ob Tednu Rdečega križa meseca maja predal v javno uporabo avtomatski defibrilator (AED), ki je nameščen v vhodnem prostoru Tončkovega doma na Lisci Ekipi prve pomoči RKS OZ Sevnica sta vsako junijsko soboto zainteresiranim pri planinskem domu na Lisci (947 m.n.m.) prikazali postopke oživljanja. Obiskovalci so bili predstavitev zelo veseli, večina jih je menila, da bi morali znanja o prvi pomoči redno obnavljati, ker ščasoma veliko pozabimo.  Večino je presenetila enostavna uporaba AED-ja, ki daje navodila v slovenščini. Glavni poudarki peredstavitev so bili, kaj lahko naredimo očividci. Udeleženci so izvedeli, da AED sam po sebi ne rešuje življenj, je pa dobrodošel pripomoček pri oživljanju s pritiski na prsni koš (masažo srca) in umetnim dihanjem. Za ureditev srca z aritmijo je potreben električni sunek. S pritiski rok srce  stiskamo, vendar ne bo pričelo biti. Zato srce potrebuje močan električni sunek, ki ga "resetira" in spravi v normalni ritem. Drugače povedano, če srce fibrilira, ga želimo spraviti  iz fibrilacije – torej defibrilirati. Od tod izraz defibrilator.

Med predstavitvami so obiskovalci izvedeli tudi, kako zelo pomembno je, da pri neodzivni žrtvi, ki ne diha, nemudoma pričnemo z temeljnimi postopki oživljanja. Menjaje 30 pritiskov na prsni koš z 2 vpihoma skozi žrtvina usta. Ko kdo prinese AED, naj ga prižge, pripravi elektrodi, reševalec potem takoj prekine oživljanje, namesti elektrodi in sledi navodilom, ter vztraja pri oživljanju menjaje z stiski in električnimi sunki, dokler žrtev ne zadiha, dokler zmore ali dokler ne pride reševalna ekipa.

Ob zastoju srca človek brez pomoči umre v približno 10 minutah (možnost preživetja je vsako minuto manjša za 10%), že po nekaj minutah se pričnejo nepopravljive okvare možgan. Vzroki za tako stanje se lahko večinoma pozdravijo le s sunkom električnega toka in  AED ponuja možnost vsakemu očividcu, da takoj prične z postopki oživljanja in tako poveča možnosti za preživetje. Strokovnjaki priporočajo, da posameznika, ki se je zgrudil v 3-5 minutah prvič stresemo z električnim sunkom, kar je ponavadi veliko prej kot lahko prispe reševalna ekipa z reševalnim vozilom. Očividec, ki je ob dogodku prisoten, pa to zmore.

Kaj lahko naredimo očividci?

  • Toliko, kot zdravnik brez opreme!
  • Z AED pa skoraj toliko, kot reševalna ekipa z vso opremo!
  • Samo uporaba AED, brez stiskov prsnega koša in umetnega dihanja, je neučinkovita!

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.