Predsednica RKS na Bledu s podpredsednico MO RK

Gospa Christine Beerli, stalna podpredsednica Mednarodnega  odbora Rdečega križa (MORK / International Committe of Red Cross ICRC), je danes sodelovala na panelu Blejskega strateškega foruma o preprečevanju spolnega nasilja v konfliktih (Ending Sexual Violence in Conflict - One Year after the Summit), ki je sledil glavnemu panelu prvega dne foruma.

Kako lahko ocenjujemo razvoj (napredek) leto dni po svetovnem vrhu? Kje so še vrzeli in kaj je v naslednjih dvanajstih mesecih še mogoče storiti? Katere mednarodne priložnosti lahko izkoristimo v ta namen? Seksualno nasilje je pogosto tabu. Se torej akterji mirovnih prizadevanj in obnove po konfliktih zavedajo narave teh vojnih zločinov in njihovih razdiralnih posledic? Ali vedo, kako uporabiti razpoložljiva orodja za preprečevanje takšnih kaznivih dejanj? Ali znajo ponuditi pomoč preživelim in privesti storilce pred sodišče? To je le nekaj vprašanj panela, ki je gradil na ugotovitvah predhodnega panela o Mednarodnem kazenskem pravosodju: Pravičnost kot pogoj za perspektivno prihodnost iz leta 2013, predvsem pa Svetovnega vrha za odpravo spolnega nasilja v konfliktih, ki je potekal leta 2014 v Londonu. Ta je izpostavil tudi potrebo po izvajanju mednarodnega prava in izzive pri obravnavi na nacionalni ravni.

Rdeči križ Slovenije je član Stalne koordinacijske  skupine za mednarodno humanitarno pravo (MHP), zato se je predsednica RKS Nataša Pirc Musar pogovarjala z gospo Beerli o sodelovanju in prispevku Rdečega križa Slovenije k razvoju in spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava.

Christine Beerli je bila januarja 2008 imenovana za stalno podpredsednico Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) in je v tej vlogi članica skupščine ICRC, ki je najvišji organ te institucije in tudi Sveta skupščine ter predsedsedstva, kjer tesno sodeluje s predsednikom, ki ga tudi nadomešča, kadar je to potrebno. Še posebaj se posveča mednarodnim odnosom, sodelovanju z generalnim direktoratom in humanitarni diplomaciji. Pomaga zagotavljati kohezijo, nemoteno delovanje in razvoj mehanizmov upravljanja in notranjega nadzora kot tudi krepitev in razvoj odnosov v Mednarodnem gibanju Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.