Brezbrižnost do humanitarne tragedije

30. avgust - Mednarodni dan pogrešanih

Mednarodni dan pogrešanih po vsem svetu obeležujemo 30. avgusta. Ni točnega podatka, koliko ljudi je pogrešanih po vsem svetu. Mednarodni odbor Rdečega križa ocenjuje, da je njihovo število več sto tisoč. Samo na območju Zahodnega Balkana od leta 1990 pogrešajo več kot 14.000 ljudi. Povsod po svetu so talo pogrešani borci v akcijah kot otroci, ki so se na poti iz zapuščenih domov ločili od družin, pa otroci, ki so bili prisiljeni, da se pridružijo oboroženim skupinam, priporniki, ki  ne morejo kontaktirati svojih družin, notranje razseljene osebe in migranti, ki so izgubili stik s svojimi najdražjimi. Ne smemo pozabiti, da vsako leto veliko ljudem grozi izginotje.

Pomanjkanje natančnih številk je del problema, čeprav številke ne morejo izraziti trpljenja ob vsakem posameznem primeru, zato bi nas moralo skrbeti, da je kljub prizadevanjem Rdečega križa  pri nudenju opore svojcem in aktivnosti pri pojasnjevanju usod njihovih bližnjih,  pogosto prezrto vprašanje pogrešanih oseb in celoten obseg te težave ter njen vpliv na družine, skupnosti in družbe. Mednarodni odbor Rdečega križa, skladno s svojim mednarodnim mandatom, da išče pogrešane, še desetletja po končanih konfliktih, poziva vlade, naj okrepijo svoj odgovor, razvijejo ustrezne pravne okvire ter ustrezne sisteme in postopke, ki bodo upoštevali pogrešane in da zagotavljajo učinkovito podporo družinam pogrešanih.

Ob tem dnevu je predsednik Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC), Peter Maurer, pozval vlade, naj nemudoma obravnavajo humanitarno vprašanje pogrešanih ljudi, predvsem tistih, ki so izginili med oboroženimi spopadi ali drugimi nasilnimi dejanji, naravnimi nesrečami ali migracijami. G. Maurer je dejal, da so potrebna skupna prizadevanja za zagotovitev in dokumentiranje usode ljudi, ki so izginili, in zagotavljanje odgovorov ter učinkovite podpore njihovim svojcem. "To je tragedija, ki vpliva na milijone, vendar se o njej še vedno premalo poroča in ostaja nepriznana. Taka brezbrižnost je zelo moteča," je dejal Maurer je dodal: "Izginotja so pogosto občutljivo socialno in politično vprašanje, kar pa ne sme biti izgovor za ne-ukrepanje. Vlade morajo pokazati politično voljo, ki je potrebna za zagotavljanje odgovorov. Sprejeti je treba ukrepe za preprečevanje izginotja, ko pa ljudje izginejo, je potrebno zbrati vse razpoložljive informacije, ker lahko te informacije na neki točki pomagajo odgovoriti na vprašanja svojcev."

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.