Ob 150. obletnici RK na Slovenskem jubilejna razstava v Tivoliju

Do 29. julija 2016 v Jakopičevem sprehajališču pregled 150 letnega dela Rdečega križa na Slovenskem

Generalna sekretarka RKS Renata Brunskole, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković in  državna sekretarka na Ministrstvu za kulturo Damjana Pečnik so v sredo 29. junija 2016 slovesno odprli jubilejno razstavo ob 150. obletnici delovanja Rdečega križa na Slovenskem. Program otvoritve je vodila Bernarda Žarn, nastopil je Ženski pevski zbor Generacija '57.

Rdeči križ Slovenije je razstavo pripravil v sodelovanju z zavodom Turizem Ljubljana.

Na fotografijah in v besedilu na 120 panojih se zgodovina prepleta s sodobnostjo v zgodbo o najbolj ranljivih in skrbi zanje. Zgodbo o požrtvovalnosti, preudarnosti, ponižnosti, solidarnosti in modrosti. Zgodbo o ljudeh, ki so večji od samih sebe. Zgodbo o organizaciji, ki je del velikega Mednarodnega gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki je doslej za svoje delo prejel štiri Nobelove nagrade za mir.

Ideja o Rdečem križu se je rodila na bojišču, v času bitke pri Solferinu leta 1859, ko se je na svoji poslovni poti  Henry Dunant, mlajši švicarski državljan, soočil z grozovitimi vojne.  Na bojnem polju je obležalo 40.000 mrtvih in ranjenih mož.

Začetki Rdečega križa na Slovenskem pa segajo v leto 1866, ko je bilo v Ljubljani ustanovljeno "Žensko društvo za pomoč ranjenim in bolnim vojakom ter vdovam in sirotam padlih vojakov", leta 1879 pa še "Moško društvo za podporo in postrežbo ranjenih in bolnih vojakov".

Rdeči križ je v svoji 150-letni zgodovini na Slovenskem deloval v različnih razmerah: vojnah, spopadih, spremembah družbenih ureditev, razpadu držav in političnih sistemov, spreminjanju meja, preseljevanju Slovencev in nastajanju novih državnih tvorb in povezavah Slovenije z drugimi narodi. Ves ta čas so prostovoljke in prostovoljci RKS prisotni povsod in lajšajo stiske najbolj ranljivih v vseh okoliščinah. Od velikih nesreč, zahtevnih konfliktnih razmer, v oddaljenih in težko dostopnih območjih, kamor ne more dostopati nobena druga organizacija, do konferenc in sestankov na visoki ravni s svetovnimi voditelji, kjerse pojavljamo kot zagovorniki v imenu ljudi v stiski.

"Rdeči križ je povsod aktiven, ne samo tam, kjer o pomoči piše na prvih straneh, temveč tudi v najskromnejši hiši – v veri, da je najvažnejši človek." Dwight D. Eisenhower

Človek je ustvaril veliko najrazličnejših organizacij, kulturnih, znanstvenih, strokovnih, športnih, ljubiteljskih in drugih, da bi mu pomagale premagovati težave, da bi mu služile, da bi ga povezovale med seboj in/ali z naravo. Po obsegu in dometu nudene pomoči, Rdeči križ kot prostovoljno, vzgojna, socialna in zdravstvena organizacija, ena najbolj naprednih, človeku in družbi posvečenih institucij zaradi svojih plemenitih načel in predvsem zaradi požrtvovalnosti prostovoljcev ter članov.  Kadarkoli in kjerkoli v svetu je hudo, ko nas tarejo nadloge ali se nad nas zgrnejo temačni oblaki, se uveljavi delo prostovoljcev in osebja Rdečega križa, mladih in starejših usposobljenih posameznic in posameznikov, ki delujejo v vseh naših mestih, v vsakem našem še tako oddaljenem zaselku – povsod in za vsakogar.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.