14 prvih posredovalcev v Ilirski Bistrici

Prebivalci Knežaka, Bača, Koritnic in Mašuna so lahko ponosni na svoje sovaščane, prve posredovalcde

14 usposobljenih prvih posredovalcev v občini Ilirska Bistrica v vaseh Knežak, Bač, Koritnice in Mašun zagotavlja večje možnosti za preživetje nenadno obolelih ali poškodovanih prebivalcev teh vasi. Sistem prvih posredovalcev so za izboljšanje  možnosti za preživetje ljudi v oddaljenih vaseh občine Ilirska Bistrica  spostavili Zdravstveni dom Ilirska Bistrica ob sodelovanju z Občino Ilirska Bistrica in RKS-OZ Ilirska Bistrica. Prvi posredovalci so prostovoljci, ki praviloma niso zdravstveno izobraženi, se pa usposobijo po ustretnem programu in se po pridobitvi licence odzovejo na poziv dispečerske službe zdravstva ter pride na kraj dogodka z namenom izvajanja ukrepov za ohranitev življenja pred prihodom službe nujne medicinske pomoči. Vključeno so v sistem t. i. tihega aktiviranja sil za zaščito in reševanje.

V Ilirski Bistrici je usposabljanje kandidatov potekalo 19. in 20. maja 2017 po programu, ki ga  pripravilo Slovensko združenje za urgentno medicino. Zainteresirani posamezniki so pred 10-urnim tečajem opravili že nekaj samostojnih priprav, na tečaju pa so spremljali predavanja iz teorije in opravili veliko praktičnih vaj. V dveh dneh so osvojili nova znanja o temeljnih postopkih oživljanja z uporabo AED, ukrepanja pri hudi krvavitvi ter pri srčni in možganski kapi. Tečaj so zaključili s pisnim in praktičnim preverjanjem znanja. Po uspešno  opravljenem usposabljanju so novo pečeni prvi posredovalci prejeli potrdila oziroma licence, ki veljajo eno leto. Po enem letu bodo opravili krajši obnovitveni tečaj, s katerim bodo vsako leto osveževali svoje znanje in veščine.

Prve posredovalce (PPO)  bo ob srčnem zastoju, hudi krvavitvi ali hudi zapori dihalne poti s tujkom v njihovi bližini po mobilnem telefonu aktiviral Regijski center za obveščanje (številka 112). PPO bodo ob klicu odhiteli na kraj dogodka, s sabo pa bodo vzeli tudi AED, ki je nameščen v njihovi vaški skupnosti in so prihoda ekipe NMP nudili prvo pomoč.

O srčnem zastoju govorimo, ko se srce ustavi zaradi starosti, bolezni ali poškodbe. Nekaterim ljudem pa se srce nepričakovano ustavi, vendar bi lahko preživeli, če bi jim najbližje osebe znale hitro in ustrezno pomagati z oživljanjem in uporabo zunanjega avtomatskega defibrilatorja (AED). Vsako minuto, ki preteče od srčnega zastoje do oživljanja in uporabe AED, se možnosti za preživetje bolnika zmanjšajo za 10 do 12 odstotkov. Če torej od srčnega zastoja do prihoda ekipe NMP poteče deset minut ali več, so možnosti preživetja le še 2 %, kar je največkrat zelo neugodno predvsem za prebivalce krajev, ki so oddaljeni od centra nujne medicinske pomoči.

Prebivalci Knežaka, Bača, Koritnic in Mašuna so lahko ponosni na svoje sovaščane, ki so prostovoljno pristopili k projektu prvih posredovalcev. Prav zaradi njih se bodo lahko počutili bolj varne.  Z usposabljanjem prvih posredovalcevbodo nadaljevali tudi v ostalih vaških skupnostih po občini.

 

 

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.