Krvodajalstvo

Rdeči križ Slovenije organizira krvodajalske akcije že od leta 1953. Vsako leto pripravi program krvodajalskih akcij, ki je usklajen z zdravstveno službo in z neposrednimi organizatorji. Programi krvodajalskih akcij so redno objavljeni v časopisih, revijah, radiu, televiziji in na internetu.
Območna združenja Rdečega križa še posebej obveščajo krvodajalce in javnost (z osebnimi vabili, preko SMS sporočil, tudi s plakati, transparenti itd.) kdaj in kje poteka posamezna krvodajalska akcija. V zahvalo za udeležbo na krvodajalskih akcijah, pa za krvodajalce in organizatorje akcij, organizirajo vsakoletna srečanja, na katerih krvodajalcem podeljujejo zahvale in zaslužena priznanja.

V Sloveniji daruje kri okoli 5 odstotkov prebivalcev. Da zadostimo potrebam zdravstva po krvi, potrebujemo vsak delovni dan med 300 in 350 krvodajalk in krvodajalcev. Na leto zberemo med 42.000 in  45.000 litrov krvi, kar zadošča potrebam slovenskega zdravstva. To pomeni, da se na leto prijavi približno 95.000 krvodajalcev. V Sloveniji predstavljajo tretjino vseh krvodajalcev ženske, dve tretjini pa moški.

 Krvodajalstvo je ena od temeljnih nalog Rdečega križa Slovenije

V ta namen razvijamo organizacijski pristop, motivacijske prijeme, računalniško podporo in spodbujamo raziskovalno dejavnost. Krvodajalstvo je solidarnostno gibanje za ohranjanje življenja bolnikov in večjo kakovost zdravja ljudi. Širšo javnost seznanjamo z možnostjo avtotransfuzije kot varnim načinom zdravljenja z lastno krvjo. Promocijo krvodajalstva podpiramo s specifičnimi motivacijskimi pristopi za posamezne ciljne skupine. Čeprav nepolnoletne mladine ne moremo dejavno pritegniti v krvodajalstvo, si prizadevamo, da bi se vzgoja in motiviranje za krvodajalstvo začela že v otroštvu. Izobraževanje, ki se začne že v osnovni šoli, nadaljuje preko predavanj o krvodajalstvu v srednjih šolah, saj igra tovrstno izobraževanje pomembno vlogo pri zagotavljanju zdravja naroda kot tudi pri uveljavljanju zdravega načina življenja in pri spodbujanju prostovoljnega in neplačanega krvodajalstva.

Rdeči križ Slovenije spodbuja ljudi k zdravemu življenju in jih ozavešča, da si z dajanjem krvi zagotovijo višjo zdravstveno raven. Vsakdo je tudi potencialni prejemnik krvi. Cilj Rdečega križa Slovenije je zagotavljati tolikšno število krvodajalcev, da bo učinkovito zadostilo potrebam zdravstva po krvi tudi v novih družbeno-ekonomskih in socialnih razmerah. V času hitrih sprememb v gospodarstvu pomeni to veliko odgovornost pa tudi izziv. Seveda pa je tu potrebna podpora širše družbene skupnosti. Prav prostovoljnost, neplačanost in anonimnost so se v več kot  70 letih organiziranega krvodajalstva, pokazala kot dobri temelji za preskrbo s krvjo. Skrb za zdravje vsakega posameznika in najširše družbene skupnosti pomeni tudi skrb za varno kri. V tem so zdravstveno vzgojna prizadevanja Rdečega križa Slovenije tudi člen v verigi varne preskrbe s krvjo. Kajti zdrav človek ima tudi zdravo kri. Le varna kri zares rešuje življenja. Kakšno pa je stanje zalog krvi danes? 

To si lahko ogledate na spletni strani www.daruj-kri.si. Vabimo vas, da se aktivno pridružite k veliki družini prostovoljnih krvodajalcev v Sloveniji, ki vsakodnevno rešujejo življenja. Vsem HVALA, ki darujete kri in tistim, ki prispevate, da vir varne krvi v Sloveniji ne presahne.

Krvodajalstvo natančno opredeljuje Zakon o preskrbi s krvjo (Ur.l. RS,
št. 104/06). Proste dneve pa določa 167. člen Zakona o delovnih razmerjih (sprejel Državni zbor 5.3.2013)

Foto: Aleš Černivec

Foto: Aleš Černivec

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.