Letovanje in okrevanje

V dejavnost Rdečega križa Slovenije sodi tudi letovanje otrok oz. organizacija letovanja, predvsem otrok z zdravstvenimi težavami in otrok iz socialno ogroženih okolij. Pri organizaciji letovanj in zagotavljanju denarja za njihovo izpeljavo območna združenja Rdečega križa Slovenije sodelujejo z ZZZRS, s centri za socialno delo, z občinskimi sveti ter donatorji.

Rdeči križ Slovenije ima na voljo tudi svoje zmogljivosti za letovanje, tj. Zdravilišče RKS Debeli rtič ter Mladinski počitniški dom MPD Frankopan Punat na otoku Krku v Republiki Hrvaški, ki je v lasti in upravljanju RKS-OZ Maribor.

 

V Zdravilišču RKS Debeli rtič, ki  je danes sodoben zdraviliški, športni in izobraževalno-pedagoški center, je v več kot 60 letih letovalo pol milijona otrok; v organizaciji RKS OZ Maribor, v 64 letih, pa je bilo nameščenih v Mladinskem počitniškem domu Frankopan Punat (MPD Frankopan Punat) na otoku Krku še skoraj 120.000 otrok. V zadnjih nekaj letih je letno letuje vsaj nekaj dni najmanj 15.000 otrok v Zdravilišču RKS Debeli rtič, v MPD Frankopan Punat pa skoraj 2.000 otrok.

 

V Zdravilišču RKS Debeli rtič ne le med počitnicami, ampak vse leto spoznavajo bližnjo okolico, značilnosti flore in favne zdravilišča, se kopajo in se preizkušajo v različnih športnih igrah, med drugim v nogometu, odbojki in plavanju, ob večerih pa igrajo družabne igre, plešejo, obiščejo gledališko ali filmsko predstavo. 

Pot do tega je bila dolga. Zamisel o nastanku zdravilišča in letovišča za otroke na Debelem rtiču se je  porodila že daljnega leta 1955, prvikrat pa so otroci letovali leta 1956 še pod šotori. 13. junija 1956 je na Debeli rtič prišlo prvih 100 otrok in za njimi še dvakrat po sto. Že štiri leta pozneje, leta 1960,  je letovalo kar 1000 otrok. Naslednja tri leta, od 1960 do 1963, je bilo letovišče eno samo gradbišče. RKS  je po celi Sloveniji zbiral prostovoljne prispevke, kar 300 000 članov je prispevalo denarna sredstva za gradnjo. Pri urejanju okolice so sodelovale mladinske brigade RKS. Leta 1963 je zdravilišče zaživelo v pravem pomenu besede. Že naslednje leto, to je leta  1964, se je na Debelem rtiču zdravilo 2.400 otrok. V prvih desetih letih, od 1963 do 1973, se je na Debelem rtiču zdravilo 14.072 otrok, letovalo pa 15.312 otrok, v zadnjih letih pa se je število otrok na zdraviliškem zdravljenju s povprečno 2.000 na leto zmanjšalo na 500 na leto. Med leti 1995 in 1999 sta bila zgrajena dva zunanja bazena, hotel Bor, notranji bazen, savna, masažni salon, prostor za fizioterapijo, nova jedilnica, prenovljeni sta bili kuhinja in pralnica. V tem obdobju je RKS zbiral sredstva za dograditev in posodobitev zmogljivosti z akcijami, kot sta bili Rt mladosti in Zidak dobre volje. Mnogi anonimni donatorji so ves čas prispevali za obnovo in razvoj Mladinskega zdravilišča in letovišča RKS Debeli rtič in tudi za MPD Frankopan Punat na otoku Krku, kjer so leta 1954  poleg tedanjega hotela Frankopan zrasli novi paviljoni, hotel je v letih 1978 in 1979 dobil dva nizka prizidka, leta 1994 so potekala obsežna obnovitvena dela, med katerimi je bila ambulanta preseljena v pritličje t. i. objekta C. Območno združenje RKS Maribor je leta 2001 registriralo družbo Omladinsko odmaralište Punat, d. o. o., ki je v 100-odstotni lasti RKS OZ Maribor. Kategorizirano je kot Omladinski hostel in danes za brezskrbne otroške počitnice ponuja 440 postelj, prostore za pedagoško vodstvo, ambulantno-sanitetni depo, kvalitetno kuhinjo, lastno kopališče in športna igrišča. 

Zaradi vseh anonimnih donatorjev in prostovoljcev, ki so s svojim delom gradili mladinske paviljone, in zaradi predanega ter  strokovnega dela vseh nekdanjih ter sedanjih zaposlenih je svet že 64 let lepši za veliko otrok, ki prihajajo v MPD Frankopan Punat, in 63 let za mlade, ki obiščejo MZL RKS Debeli rtič. Tu potekajo tudi druge dejavnosti, kot šola v naravi za vrtce in šole, v obdobju zunaj sezone tudi razna srečanja in izobraževanja odraslih, praznovanja, v novem paviljonu s pokritim bazenom pa rehabilitacijsko zdravljenje in rekreacijske priprave športnikov.


V Mladinskem počitniškem domu Rdečega križa Slovenije Maribor na otoku Punat se zdravijo in letujejo otroci od 4. do 15. leta starosti povečini iz občin podravske regije. V tem počitniškem domu izpeljujejo predvsem program zdravstvenega letovanja otrok, ki ga sofinancira OE ZZZS Maribor z izpostavami Ptuj, Slovenska Bistrica, Lenart in Ormož.
©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.