Zavetišče za brezdomce

Program RKS - OZ Koper

Mojca Klun, univ. dipl. soc. delavka strokovna vodja pri RKS - OZ Koper predstavlja  Socialno varstveni program Zavetišče za brezdomne osebe z individualno obravnavo Koper.

Program  je namenjen osebam, ki so zaradi različnih okoliščin ostale brez doma in je usmerjen v reševanje brezdomske problematike predvsem na nivoju lokalne skupnosti; Mestne občine Koper in Občine Ankaran, po potrebi pa tudi širše.

Vključitev v program pomeni prvi korak na poti k novemu načinu življenja. Vsebina programa je oblikovana na podlagi značilnosti in potreb ciljne populacije ter zastavljena v smeri preseganja socialne izključenosti brezdomnih, z podporo pri oblikovanju manjših življenjskih sprememb ter izboljšanju kakovosti življenja.

Program se izvaja v okviru dveh podprogramov, in sicer:

a) Sprejemališče z dnevno obravnavo in terenskim delom, ki zajema:

informativno-svetovalno pisarno,

dnevni center,

delitev toplih obrokov in

terensko delo ter

b) Zavetišče s prenočitvenimi kapacitetami, v okviru katerega je na razpolago 14 ležišč.

Uporabnike zavetišča učimo osnovnega reda, skrbi zase in osebne higiene, spoštovanja ter pozitivnih medsebojnih odnosov, iz katerih bi lahko črpali moč za nove korake v življenju.

Izvajamo tudi nadaljevalni (sicer samostojni) program nastanitvene stanovanjske podpore na dveh različnih lokacijah, kjer vključujemo uporabnike, ki so napredovali v psiho-socialnem okvirju, hkrati pa samostojno niso zmožni rešiti bivanjske stiske.

Gre za novo nastanitveno obliko za brezdomne, ki se od trenutne nastanitve v zavetišču razlikuje predvsem po višjem pragu in obenem večji celostnosti ter usmerjenosti v spremembo in izboljšanje življenjskih razmer na več področjih.

V dveh bivalnih enotah imamo nastanitvene možnosti za 10 oseb. Ena bivalna enota se nahaja v neposredni bližini združenja in je v stanovanjskem bloku, druga je v zaledju Kopra, v Dekanih, v hiši, ki ima v bližini tudi njivo, ki jo obdelujemo skupaj s stanovalci. Zaposleni bivalni enoti obiskujemo večrat tedensko, vendar tam nismo stalno prisotni. Stanovalci sami poskrbijo za red in čistočo, ter dobre medosebne odnose, zato je za vstop v bivalno enoto potrebna velika stopnja samostojnosti, odgovornosti in sodelovanja. Na rednih tedenskih uporabniških sestankih se pogovorimo o vsem kar je potrebno. Rešujemo težave, planiramo dejavnosti, ter sprejemamo dogovore, ki so namenjeni konstruktivnemu delovanju skupnosti. Program Nastanitvene stanovanjske podpore neprekinjeno teče že 3 leta.

 

Foto: Aleš Černivec

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.