Bolnica Franja po 75 letih ostaja naš zgled, ponos in navdih – tudi za otroke

V soteski Pasice, v Dolenjih Novakih pri Cerknem, je bila pred skoraj 75 leti ustanovljena partizanska bolnica Franja. V njej so med 2. svetovno vojno oskrbovali ranjene vojake, ki so se borili proti fašizmu in nacizmu. Danes je bolnica Franja kulturni spomenik in nosi Znak evropske dediščine. Simbolizira medsedbojno pomoč in solidarnost med domačini, osebjem bolnišnice in vojaki. 

Jeseni leta 1943 je dr. Viktor Volčjak po nasvetu domačina Janeza Peternelja skupaj s skupino borcev začel  izgradnjo skrivne partizanske bolnišnice. Postavljali so jo v težko dostopni dolini Pasice, v Dolenjih Novakih na Cerkljanskem. Do konca vojne se je med gozdovi, prepadnimi grapami in jamami, na dnu globeli ob potoku Čerinščica stiskalo 14 lesenih barak in nekaj pomožnih objektov. 23. decembra 1943 je bolnica sprejela prve ranjence. Ime je bolnica dobila po partizanski zdravnici Franji Bojc Bidovec, ki jo je vodila največ časa. Ranjence so prenašali ob potoku Čerinščica, pred tem pa so jim zavezali oči, da ne bi mogli izdati, kje so se zdravili. Pred vhodom v sotesko je bilo pokopališče s posmrtnimi ostaki umrlih. Kasneje so bili leta 1946 prekopani v skupni grob na pokopališču v Cerknem, danes pa na mestu vhoda v sotesko stoji plošča z imeni umrlih.

V centralnem delu se je zdravilo 578 težjih ranjencev, v 10 zunanjih oddelkih pa še okoli 300 ranjencev. Bili so pripadniki različnih narodov  - Slovenci, pripadniki narodov iz držav Jugoslavije in Sovjetske zveze, Italijani, Poljaki, Francozi, dva Avstrijca in dva Američana. Osebje bolnice je delovalo v danes nepredstavljivih težkih okoliščinah. Med bolničarji je bila samo ena šolana medicinska sestra, vsi ostali so se usposabljali pri delu in na tečajih. Za operacije niso imeli omame, primanjkovalo je antibiotikov, krvi in plazme. Sredstev za razkuževanje pribora niso imeli, zato so pribor sterilizirali z vročo paro. Marca leta 1944 so dobili prvo pošiljko sanitetnega materiala od zaveznikov, čez eno leto pa so pridobili tudi rentgenski aparat. Pripomočke za imobilizacijo poškodovanih udov je izdeloval bolničar Jože Čerin.

Za ranjence in invalide so organizirali proslave in mitinge ter izdajali glasilo Bolniški list. S tem so skrbeli za razvedrilo, kar jim je dajalo optimizem.

Letos mineva 75 let od postavitve bolnice Franje in s tem začetka zgodbe o medsebojni pomoči in solidarnosti. V soboto, 19. maja 2018 je v njej potekala slovesnost, s katero smo počastili to pomembno obletnico. Ob tej priložnosti nas je pozdravila in nagovorila direktorica Mestnega muzeja Idrija, gospa Ivana Leskovec. Najavila je prihod praporščakov, ki so  si zaslužili naše občudovanje. Povedala je, da je današnja prireditev prva v nizu dogodkov, posvečenih letu evropske dediščine. Franja je primer medsebojne pomoči in humanitarnega delovanja, v njej je osebje pomagalo številnim ranjenim, katerim so poleg oskrbe nudili tudi hrano in sanitetni material. Je simbol partizanskega zdravstva in ni le spomenik na papirju, ampak spomenik, ki živi z obiskom številnih turistov, šolarjev, lokalnih prebivalcev in turstičnih delavcev, ki njeno zgodbo nosijo v sebi. V Mestnem muzeju Idrija si z različnimi programi prizadevajo, da bi pomen Franje približali različnim starostnim skupinam, tudi otrokom in srednješolcem, kar pomembno prispeva k krepitvi pomena bolnice Franje pri mlajših generacijah, ki bodo sporočilo znale prenesti naprej.

Pozdravil in nagovoril nas je tudi gospod Jurij Kavčič, župan Občine Cerkno, ki je ob tej priložnosti dejal, da velja posebna zahvala Mestnemu muzeju Idrija, osnovni šoli Ivana Tavčarja iz Gorenje vasi in Rdečemu križu Slovenije, ki so pripravili projekt  - natečaj Otroci pomagajo otrokom, katerega fotografije so sedaj razstavljene v barakah bolnice Franje. Povdaril je, da je Franja simbol požrtvovalnosti, humanosti in medsebojnega tovarištva.

Prav tako je o pomenu medsebojne pomoči in širjenja tovrstnih vrednot med otroke spregovorila gospa Jana Rojc, pobudnica in vodja natečaja Otroci pomagajo otrokom iz Osnovne šole Ivana Tavčarja Gorenja vas. Geslo letošnjega natečaja je skladno z geslom tedna Rdečega križa: Nasmeh. Povsod in za vsakogar. Otroci so risali na temo medsebojne pomoči in na risbah prikazali kako bi ali kako so nekomu pomagali. Risbe jasno kažejo, da otroci intenzivno razmišljajo o medsebojni pomoči in se zavedajo raznih načinov, kako pomagati sočloveku. Natečaj je vsako leto razpisan v tednu Rdečega križa in je mednarodni. Gospa Janja je dejala, da je poznala tudi bolničarko Franjo, ki je pomagala ranjencem v bolnici in po kateri spomenik nosi ime. Dejala je, da je bila Franja izjemno dober in topel človek, zato je pomembno, da se prijazni naučijo biti tudi otroci. Pri tem jih morajo spodbujati šolski delavci tako, da jih spodbujajo, da delajo srčne stvari. Zaključila je z mislijo, da bodimo vsi skupaj prijazni in da delajmo dobra dela naprej.

Nagovoril nas je tudi predsednik Rdečega križa Slovenije, gospod dr. Dušan Keber, ki je izpostavil dejavnost bolnice Franje kot ene najbolj visoko etičnih v zgodovini naše države. V prejšnji državi smo bili izjemno ponosni na zdravstveni sistem, ki je v času Franje deloval v razmerah velike stiske. Kljub težkim razmeram so pomoč med seboj delil ne glede na različna stališča. Doktor Keber je primerjal bolnico Franjo in Rdeči križ Slovenije, ki delita mnoge skupne usmeritve in lastnosti. Tako Franjo, kot Rdeči križ zaznamuje načelo pomoči človeku v stiski, pri čemer je edino merilo pomoči velikost stiske. Živimo v času spopada dveh vrednot: pohlepa in solidarnosti. Odtujujemo se drug od drugega, pri čemer zmaguje kapital. Rdeči križ Slovenije je ponosen, da sodeluje pri natečaju Otroci pomagajo otrokom. Izdelki so dokaz, da je med mladimi veliko tistih, ki bodo nadaljevali poslanstvo bolnice Franje. Bolnica Franja je eden ključnih dejavnikov, da smo si zaslužili lastno državo.

Prireditev  sta za nekaj časa prekinila močno deževje in toča. Ob takiem vremenu lahko delo v takratnih razmerah  še toliko  bolj cenimo.

Navzoči na prireditvi so se umaknili v barake, kjer se je kulturni program osnovnošolcev nadaljeval.

Oblikovali so ga devetošolci Osnovne šole Cerkno pod vodstvom Vanje Lampič in ob spremljavi harmonikarja Pavla Magajneta.

Bolnica Franja nam sporoča pomembne vrednote, ki jih je potrebno prenesti tudi na mlajše generacije. Tovrstne prireditve so priložnost, da razmislimo o razmerah, v katerih živimo danes. Na voljo imamo sodobne bolnišnice, kakovosten sanitetni material in pripomočke za invalide, a kljub temu ostajamo nezadovoljni z zdravstvenim sistemom in odnosi v družbi – zdi se, da celo bolj kot v času bolnice Franje. Ob tako pomembnem jubileju je pomembno, da vsak pri sebi razmisli o načinih, kako lahko pomaga sočloveku. Ni namreč nujno imeti idealnih razmer in materialnih dobrin zato, da pomagamo. Eno ključnih načel Rdečega križa Slovenije je tudi prostovoljnost. Vsakdo lahko postane prostovoljec, če le želi pomagati in narediti nekaj dobrega za druge.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.