XII. državno preverjanje usposobljenosti osnovnošolskih ekip prve pomoči

Prva pomoč ni naključje, ampak je sestavni del izobrazbe in kulture, zato se jo je preprosto potrebno naučiti, naučeno znanje pa obnavljati in dograjevati.

V Rdečem križu Slovenije se tega dobro zavedamo zato na dobri tretjini vseh osnovnih šol v Sloveniji že od leta 2003 potekajo krožki Rdečega križa na nižji stopnji, ki se nato na višji stopnji preoblikujejo v krožek ekipe prve pomoči. Učenci pridobijo teoretično in praktično znanje prve pomoči, da lahko pomagajo sebi in drugim ob nesrečah, nezgodah in nenadnih obolenjih, spoznajo nezgodne situacije, v katerih je življenje zaradi poškodb neposredno ogroženo in se naučijo pravilnega ukrepanja; izoblikujejo preventivno miselnost, ter se naučijo ukrepov za preprečevanje nezgod; razvijajo občutek za delo v skupini;  sprejemajo mnenja drugih v skupini in nenazadnje razvijajo ustvarjalno mišljenje.

 

V soboto, 12. maja 2018, je v Mladinskem zdravilišču in letovišču RKS Debeli Rtič potekalo že dvanajsto državno preverjanje osnovnošolskih ekip prve pomoči. Sodelovalo je dvanajst najboljših ekip z regijskih preverjanj, kjer so sodelovale ekipe, ki so pred tem svoje znanje že preverile na lokalnih osnovnošolskih preverjanjih.

 

Sodelovale so ekipe:

 

- OŠ Bežigrad (RKS - OZ Ljubljana)

- OŠ Jurija Vege Moravče (RKS - OZ Domžale)

- OŠ Tone Okrogar (RKS - OZ Zagorje ob Savi)

- OŠ Simona Jenka Kranj (RKS - OZ Kranj)

- OŠ Majšperk (RKS - OZ Ptuj)

- OŠ Danila Lokarja Ajdovščina (RKS - OZ Ajdovščina)

- OŠ Koper (RKS - OZ Koper)

- OŠ Jožeta Krajca Rakek (RKS - Cerknica - Loška dolina - Bloke)

- OŠ Vavta vas (RKS - OZ Novo mesto)

- OŠ Veržej (RKS - OZ Ljutomer)

- OŠ Boštanj (RKS - OZ Sevnica)

- OŠ Šempeter v Savinjski dolini (RKS - OZ Žalec)

 

Osnovnošolske ekipe prve pomoči  delujejo podobno kot članske. Njihovo usposabljanje vodijo učitelji/mentorji prve pomoči, ki kot  prostovoljci vsaj eno leto aktivno sodelujejo v programu članskih ekip prve pomoči. V ekipi je 6 članov in ena rezerva, na preverjanjih pa pokažejo osvojeno teoretično in praktično znanje.

 

Preverjanje je potekalo v prijetnem sončnem, obmorskem okolju. Udeleženci so se na otvoritveni slovesnosti v amfiteatru zbrali okoli 9.00. Ob 9.30 je sledil teoretični preiskus znanja, ki je potekal do 10.15. Sledilo je delo ekip na 5 delovnih mestih, ki so prikazovala različne življenjske okoliščine, v katerih so morali osnovnošolci nuditi prvo pomoč ponesrečencem v prikazani nesreči. Prikazovale so različne situacije, v katerih je bilo potrebno oskrbeti zelo različne poškodbe. Med delovnimi mesti so se udeleženci ustavili tudi na počivališčih, ki so se nanašali na tri različne tematike. Prvo se je nanašalo na krvodajalstvo. Udeleženci so izvedeli več o krvnih skupinah, darovanju krvi in organov. Za drugo počivališče so poskrbeli reševalci in policija, ki so udeležencem pojasnili, kako pomagajo na kraju dogodka. Na tretjem počivališču  so čebelarji predstavili življenjski cikel čebel, oskrbo po pikih čebel in pripomočke, ki jih uporabljajo pri delu s čebelami. AMZS pa je v svoji delavnici predstavil vlogo pripenjanja z varnostnim pasom v cestnem prometu. 

 

Dogodek so obiskali tudi mag. Marta Novak iz Zavoda RS za šolstvo; Renata Brunskole, generalna sekretarka RKS; Alojz Kovačič, predsednik komisije za prvo pomoč; Marija Jereb, predsednica komisije za mlade, sekretarji RKS – OZ in ravnatelji osnovnih šol.

 

Končni vrstni red:

1. OŠ Vavta vas (RKS - OZ Novo mesto)

2. OŠ Šempeter v Savinjski dolini (RKS - OZ Žalec)

3. OŠ Jožeta Krajca Rakek (RKS - Cerknica - Loška dolina - Bloke)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekipa OŠ Vavta vas se veseli zmage

Ekipa OŠ Vavta vas se veseli zmage

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.