Prva pomoč in nujna medicinska pomoč: Kje so meje?

V Kranjski gori se bo jutri pričela I. Mednarodna znanstvena konferenca prve pomoči

Rdeči križ Slovenije v letošnjem letu ob podpori Ministrstva za zdravje ter Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje prvič organizira dvodnevno mednarodno znanstveno konferenco prve pomoči. V organizacijo konference sta vključeni Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije in Zdravstvena fakulteta Univerze v Ljubljani. Konferenca je usmerjena v prvo in nujno medicinsko pomoč ter njuno povezovanje in razmejitev. Na konferenci bodo domači in tuji strokovnjaki predstavili  znanstvene in strokovne prispevke s področja prve in nujne medicinske pomoči.

Konferenca bo potekala 22. in 23. novembra 2019 v Kranjski gori. Namenjena je osvetlitvi vprašanja, kje so meje med prvo in nujno pomočjo in kateri izzivi na tem področju ostajajo za prihodnost. Kaj je prva pomoč? Kakšno je stanje sistema nujne medicinske pomoči?  Kje so meje in kakšna je lahko interakcija med njima?  Zakaj je – ali bi morala biti prva pomoč priznana kot znanstveni program? Kako vzpostaviti sistem prvih posredovalcev v vašem okolju? To je le nekaj vprašanj, na katera bodo strokovnjaki poskušali odgovoriti v svojih predstavitvah. Med njimi so tudi primeri utrjevanja znanja in veščin prve pomoči v evropskih nacionalnih društvih Rdečega križa in Rdečega polmeseca; obnavljanje znanja prve pomoči in odnos voznikov do tega; miti in legende z obeh področij; strah pred tožbo kot dejavnik za (ne)dajanje prve pomoči v sodobni slovenski družbi; prva pomoč v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, za ranljive skupine; načini učenja prve pomoči in implementacija v učne programe; znanje in stališča mladostnikov do prve pomoči; ter nenazadnje korist programov javno dostopne defibrilacije.

Osnovni cilj prve mednarodne znanstvene konference je diseminacija rezultatov raziskav ter izmenjava izkušenj, identifikacija ključnih problemov, izzivov in ovir v prvi pomoči in nujni medicinski pomoči v njunih skupnih ciljih, to je skrbi za ohranjanje življenja, reševanje življenj ter preprečevanje negativnih posledic poškodb in/ali nenadnih obolenj.

 

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.