Rdeči križ Slovenije podpira predlagane spremembe Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije

Rdeči križ Slovenije v sodelovanju z Nacionalnim forumom humanitarnih organizacij Slovenije (NFHOS), ki skupno združuje 92 humanitarnih organizacij, podpira predlagane spremembe Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije. Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) je nenadomestljiv vir sredstev, usmerjenih v blaženje in odpravljanje stisk invalidov in uporabnikov humanitarnih programov.

Predlagane spremembe sledijo prizadevanjem humanitarnih in invalidskih organizacij, da se znotraj Sveta FIHO, ki je najvišji organ FIHO, vzpostavi številčno uravnoteženo zastopstvo predstavnikov invalidskih in humanitarnih organizacij. Podpiramo predlagano spremembo, da je v Svetu FIHO 10 predstavnikov invalidskih organizacij, 10 predstavnikov humanitarnih organizacij in 3 predstavniki vlade. Invalidske in humanitarne organizacije smo soglasne, da moramo s sredstvi, namenjenimi našim uporabnikom, upravljati predstavniki civilne družbe sami, ker najbolje poznamo potrebe na terenu, predstavniki vlade v svetu pa naj pomagajo uravnotežiti pričakovanja obeh strani. Predlagana sprememba torej ne gre v smeri prevzema nadzora nad razporeditvijo sredstev s strani vlade, pač pa v smer številčnega uravnoteženja predstavnikov humanitarnih in invalidskih organizacij v Svetu FIHO. V času velikih stisk, ki so posledica slabih gospodarskih razmer in naraščanja brezposelnosti, so praviloma najhujše prizadeti tisti, ki predstavljajo najranljivejšo strukturo prebivalstva, kar uporabniki invalidskih in humanitarnih programov so. Svet FIHO, ki sredstva, namenjena invalidskim in humanitarnim organizacijam, razporeja, bi se moral na njihove potrebe čim bolj učinkovito odzivati ter omogočiti vse predlagane pozitivne spremembe, ki so potrebne, da Fundacija FIHO deluje transparentno, odprto in po načelu pravičnega dodeljevanja sredstev. Menimo, da so predlagane spremembe pot do tega cilja.

NFHOS v vsakem trenutku nasprotuje kratenju pravic, ki gredo invalidom, da lahko živijo polno življenje. Ne nazadnje je v programe humanitarnih organizacij vključeno veliko invalidov, kar je tudi prav in omogoča svobodo in možnost izbire. Vendar predlagane spremembe niso usmerjene k oškodovanju uporabnikom programov invalidskih ali humanitarnih organizacij, pač pa v nujno potrebno uravnoteženost zastopstva humanitarnih in invalidskih organizacij v Svetu FIHO ter demokratično in transparentno upravljanje s tako neprecenljivim virom sredstev, ki porabnikom humanitarnih in invalidskih organizacij omogoča dostojnejše življenje, nekaterim pa celo preživetje.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.