Prostovoljstvo

"S pomočjo humanosti ščititi človeško dostojanstvo in življenje ter izboljšati kvaliteto življenja ranljivih ljudi“. 

Prostovoljstvo, ki je temelj družbene solidarnosti, je tudi temelj naše organizacije. Eno izmed sedmih temeljnih načel Gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca je tudi prostovoljstvo, ki prežema vse naše aktivnosti in programe, saj je naša mreža v mednarodnem, državnem in lokalnem okolju podprta z delom več kot 14 milijonov prostovoljk/cev.

Učinkovitost našega delovanja je odvisna od solidarnosti in prisotnosti organizacije in njenih ljudi na terenu oziroma na območjih, kjer je potrebna pomoč. Prostovoljke/ci RKS so pripadniki vseh generacij, v letu 2022 pa je na območju celotne Slovenije kar 10.000 prostovoljcev opravilo skoraj 500.000 prostovoljskih ur.

Prostovoljstvo kot prostočasna dejavnost je vzajemno in vsakomur prinaša veliko življenjskih spoznanj in modrosti. Mnoge raziskave kažejo, da prostovoljstvo prinaša dodane vrednosti, saj zagotavlja dragocene izkušnje, podpira posameznikove želje in mu vliva življenjsko motivacijo. Prostovoljci pridobivajo zares veliko – spretnosti, izkušnje ter znanja, krepijo samorazvoj kot tudi lastno socialno mrežo in vezi.

Pomen prostovoljstva za posameznika je tako v ohranjanju fizičnega kot duševnega zdravja. Izziv je razumeti in ceniti prostovoljsko izkušnjo v njenem najširšem pomenu izboljšanja življenjskih spretnosti, razvijanja samozavesti in usposobljenosti. Prostovoljstvo je pot, ki nas včasih vodi »neznano kam« - k novim izzivom, novim ljudem, novim priložnostim. Vsekakor se na tej poti srečujejo ljudje s skupnimi prizadevanji in cilji – naj je to skrb za sočloveka in skupnost, mogoče lajšanje človekovega trpljenja in vračanje dostojanstva ali pa preprosto solidarna in vključujoča družba.

Prostovoljke/ci so ljudje, ki pišejo velike zgodbe. Ljudje, ki z navidezno majhnimi koraki in dejanji ustvarjajo resnične in velike spremembe. V Rdečem križu Slovenije smo iskreno ponosni na našo pisano in razvejano mrežo prostovoljk/cev, na njihovo srčnost, požrtvovalnost, pogum in vztrajnost ter doprinos k boljšemu in lepšemu življenju vseh nas. Z vami lahko širimo in izvajamo naše humanitarno poslanstvo.


PODROČJA PROSTOVOLJSKEGA DELA V RKS IN VABILO K SODELOVANJU NOVIH PROSTOVOLJCEV

K sodelovanju vabimo nove prostovoljke in prostovoljce za sodelovanje v naših programih:
- obiskovanje, družabništvo in pomoč starejšim,
- učna pomoč,
- podpora migrantom (učenje slovenskega jezika, izvedba delavnic),
- delo z otroki in mladostniki v osnovnošolskih krožkih RK,
- delo s sovrstniki,
- medgeneracijske delavnice in programi,
- sodelovanje v ekipah prve pomoči,
- Izmenjevalnica,
- ekološke in okoljevarstvene aktivnosti,
- pomoč v humanitarnem centru,  
- vodenje projektov na področju dela z mladimi,
- delo na področju zdravstvene preventive,
- delo na področju promocije krvodajalstva.

Obrnite se na vaše lokalno območno združenje Rdečega križa Slovenije in najdite vam najbolj ustrezno prostovoljsko delo.

Delo z mladimi

V Rdečem križu Slovenije namenjamo mladim posebno pozornost in skrb. Mlade želimo vključiti v vse programe Rdečega križa Slovenije ter jih tako seznaniti z našimi dejavnostmi in organiziranostjo.

S prostovoljnim delom, delavnicami za usposabljanje mladinskih voditeljev in predstavitvami humanitarnih vrednot, želimo mladim omogočiti razvijanje solidarnosti ter jih vzpodbujati k strpnosti, tolerantnosti in priznavanju različnosti.

Programe za mlade izvajajo strokovna služba RKS in sekretarji območnih združenj Rdečega križa ob pomoči mladih članov, prostovoljcev, Sveta za podmladek in mladino ter zunanjih sodelavcev.

 

KDO SO MLADI V RKS?

Gibanje RK/RP ima 14 milijonov prostovoljcev, od tega več kot 50 % predstavljajo mladi prostovoljci. Mladi imajo ogromen potencial, ne zgolj za izvajanje aktivnosti, temveč tudi za oblikovanje prihodnosti v ekonomskem ter socialnem smislu. Mladi niso homogena skupina. Spol, starost in raznovrstnost so bistveni dejavniki za dostop do virov in enakih možnosti.

Mlade v RKS uvrščamo v tri starostne kategorije: otroci (5 – 10 let), najstniki (10 – 15 let) ter mladi odrasli (15 – 23 let).

Mladi v Rdečem križu predstavljajo prag vključenosti in sodelovanja drugih ranljivih in marginaliziranih skupin v družbi. So zagovorniki tako sovrstnikov kot starostnikov, depriviligiranih skupin, živali in okolja, ter s svojimi prizadevanji in dejanji prevzemajo odgovornost za dogajanje v svetu v želji za odporne skupnosti, varen obstoj zanje in njihove družine.

RKS si prizadeva za uresničevanje mednarodne Strategije udejstvovanja mladih, zato mlade priznavamo kot ključne akterje pri izgradnji in vzdrževanju močnih nacionalnih društev in kot take enakopravne partnerje odraslim. Zavedamo se, da se je na vseh ravneh našega delovanja potrebno aktivirati s poudarkom na prepoznanju prispevkov mladih in ustvarjanju prostora za mlade s strani odraslih, saj bodo le tako mladi lahko oblikovali lasten odnos skrbi za svoje skupnosti ter bodo prednost pred lastnimi koristmi dajali etičnim odločitvam, ki koristijo razvoju celotne skupnosti.

PROGRAMI ZA MLADE

Mladi v RK, od vrtcev pa do konca študentskih let, aktivno sodelujejo v številnih aktivnostih, kot so razne akcije zbiranja pomoči, medgeneracijskega povezovanja ter sodelovanja, tematska predavanja, delavnice, ekipe prve pomoči, kvizi, najrazličnejši tabori, stojnice, krvodajalske akcije, kampanje varnosti v cestnem prometu, tradicionalna akcija zbiranje hrane in prehranskih izdelkov Drobtinica, letovanja in podobno.

V RKS si prizadevamo za krepitev podmladka, ki ga predstavljajo družbeno angažirani ter kreativni mladi, ki si želijo soustvarjati sedanjost in prihodnost. Mlade vabimo v svoje vrste s široko paleto možnosti za prostovoljsko udejstvovanje na najrazličnejših področjih:
- delo s sovrstniki, medgeneracijske delavnice in programi,
- obiskovanje, družabništvo ter pomoč starejšim in osamljenim,
- podpora migrantom,
- učna pomoč,
- psihosocialna pomoč, priključitev ekipam bolničarjev,
- vodenje kreativnih ter izobraževalnih delavnic za mlade na osnovnih in srednjih šolah,
- družbeno koristna dela, širjenje zavesti o zdravstveni preventivi ter o krvodajalstvu,
- obiskovanje taborov, različnih mednarodnih konferenc in izmenjevanje znanj.

Cilji vseh programov so skupaj z mladimi in za mlade doprinesti k rušenju predsodkov in preprečevanje različnih oblik sovražnega govora in diskriminacije, ki sta vse žal vse bolj naraščajoči problematiki v sodobni družbi. V sklopu RKS kot tudi v sodelovanju s šolami, se mladi ozaveščajo in izvajajo projekte vezane na družbeno aktualne tematike kot so humanitarni ter migracijski izzivi, trajnostni razvoj, okoljevarstvo in podnebne spremembe. 

Poslanstvo RKS uresničujemo tako s širjenjem zavesti in izobraževanjem mladih o zgodovini, poslanstvu, organiziranosti in temeljnih načelih RK kot tudi s prenosom humanih vrednot, ki spodbujajo sprejemanje drugačnosti, učenje nekonfliktne komunikacije, skrb zase in za druge, dvig zavest o ničelni toleranci do nasilja.


Vsaka prostovoljska izkušnja v RKS prinaša sveža uporabna znanja, veščine in spretnosti, mladi se v sklopu naših aktivnosti družijo, medsebojno sodelujejo in kot prostovoljci krepijo idejo trojnega S-a (solidarnosti, strpnosti in sprejemanja), spodbujajo medkulturni dialog in izpostavljajo prednosti raznolike, vključujoče družbe. 

Krožki

Krožki RK, ki delujejo po večini slovenskih osnovnih šol, so prostočasne dejavnosti, v katerih mladi (učenci oz. dijaki) ob pomoči mentorjev in prostovoljcev skozi ustvarjalno skupinsko delo, interaktivne delavnice in socialne igre razvijajo humanitarne vrednote, strpnost, nekonfliktno komunikacijo in prijateljstvo ter spoznavajo najrazličnejše oblike prostovoljskega udejstvovanja.

Delavnice temeljijo na izkustvenem, neformalnem učenju in skozi igro omogočajo mladim aktivno sodelovanje, spodbujajo njihovo kreativnost, in tako mobilizirajo mlade za prostovoljsko delo in ustvarjajo aktivne državljane prihodnosti.

Strokovna služba RKS mentoricam in mentorjem zagotavlja vso strokovno in vsebinsko podporo z didaktičnimi gradivi v obliki priročnikov, knjig, zloženk, letakov in brošur.

Izobraževanje

Mentorji mladih in Mladinski voditelji sta projekta, s katerima želi Rdeči križ Slovenije usposobiti mlade za delo mentorjev in mladinskih voditeljev ter tako spodbujati člane k predstavljanju dejavnosti Rdečega križa.

Mentorji mladih

Seminarji za mentorje mladih so oblika izobraževanja in usposabljanja mentorjev za delo z mladimi na osnovnih in srednjih šolah. Na seminarju si pridobijo predvsem znanje o sami vlogi mentorja, skupinski dinamiki, uporabnih konceptih pri delu z mladimi, zdravstvenovzgojnih vsebinah ter vsebinah "širjenja znanja" programov Sveta za podmladek in mladino.

Temeljni cilji seminarjev so:

 
  • pridobiti in usposobiti mentorje prostovoljce za delo z mladimi v osnovnih in srednjih šolah,
  • reševanje aktualnih vprašanj v zvezi z delom z mladimi Rdečega križa na šolah,
  • iskanje novih možnosti in prijemov pri delu z mladimi,
  • povečati število dejavnih mladih v gibanju,
  • promocija humanitarnih vrednot in Rdečega križa kot humanitarne organizacije in utrjevanje ugleda Rdečega križa Slovenije med mladimi ter promocija krožkov kot prostora za preventivno mentorjevo delo.

Vsa območna združenja RKS vabimo, da priredijo kakšen tabor ali katero drugo aktivnost na Otovcu v Beli krajini, kjer lahko uporabljajo naše kapacitete.

Mladinski voditelji

Svet za podmladek in mladino pri Rdečem križu Slovenije želi s tem projektom usposobiti mladinske voditelje za delo v območnih združenjih Rdečega križa. Usposobljeni mladi prostovoljci koordinirajo in spodbujajo dejavnost mladih Rdečega križa na ravni območnega združenja Rdečega križa in v krajevnih organizacijah.

Na seminarju mladi spoznavajo dejavnost Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca, Mednarodnega komiteja Rdečega križa, dejavnost in organiziranost Rdečega križa Slovenije, prav tako pa dobijo številne in praktične napotke za delo na lokalni ravni.

Mednarodna sodelovanja

Poleg dejavnosti doma se mladi udejstvujejo tudi na mednarodnem področju, v okviru sodelovanja v mrežah mladih na mednarodnem nivoju ali v stikih s sosedskimi nacionalnimi društvi ter njihovimi sekcijami mladih. Mladi se v sklopu mednarodnih konferenc in usposabljanj lahko izobražujejo za mladinske voditelje in se učijo projektnega vodenja.

Tudi strokovna služba RKS se redno izpolnjuje na področju vključenosti mladih in dela z mladimi in sicer z vključevanjem na izobraževanjih in usposabljanjih in mednarodnih konferencah, ki jih organizira Mednarodna federacija društev RK/RP.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.