SLOVEija govori

RKS s sredstvi iz sklada japosnek cesarice proti sovražnemu govoru

Prepoznavanje in odpravljanje sovražnega govora v šoli in na spletu je zaposlovalo mentorje na delavnici v Mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Debeli rtič od 13. do 15. septembra 2019. Delavnico je Rdeči križ Slovenije prirpavil  v sklopu projekta »SLOVEnija govori«.

Kaj pravzaprav je sovražni govor?

Je izražanje mnenj in idej, ki so po svoji naravi diskriminatorne (ksenofobične, rasistične, homofobične in podobno) in uperjene proti različnim manjšinam (etničnim, narodnim, verskim, kulturnim, spolnim in podobno).

Sovražni govor torej temelji na prepričanju, da so nekateri ljudje manjvredni, ker zaradi posamezne osebne okoliščine pripadajo določeni skupini.

Prihod interneta je spremenil način, kako ljudje, zlasti mladi, komunicirajo in se povezujejo, tako v medsebojnih kot družbenih odnosih. Z inovacijami v svetovnem spletu, ki omogočajo večjo interaktivnost in spreminjajo naravo odnosa med proizvajalcem in uporabnikom vsebine, so se vplivi in domet idej še povečali in tako tudi domet sovražnega govora.

Svetovni splet je namreč javni prostor, čeprav to, skriti za navidezno anonimnostjo, pogosto pozabimo. Ni mogoče zanikati, da so orodja, ki jih internet ponuja, prispevala k zaostrovanju odnosov med posamezniki in skupinami v javni sferi. Internet je po eni strani omogočil globalni aktivizem in čezmejno sodelovanje a so se hkrati internet in platforme družbenih medijev uporabile kot prostori in orodja sovraštva. Čeprav ni statistike, ki bi ponujala globalni pregled tega pojava, so platforme družbenih medijev in organizacij, ki so bile ustvarjene za boj proti sovražnemu govoru, prepoznale, da so sovražna sporočila, ki se širijo na spletu, vedno pogostejša. Tako je pojav sovražnega govora na spletu čedalje bolj pereč problem sodobne družbe.

Kako prepoznati sovražni govor?

Zaradi teh vzrokov smo pozornost udeležencev usposabljanja usmerili k prepoznavanju in odpravljanju sovražnega govora na spletu na osnovnih in srednjih šolah in prenosu pridobljenega znanja na mlade kulturne ambasadorje. Za vključitvijo mentorjev v usposabljanje smo se pri Rdečem križu Slovenije odločili zaradi ohranjanja dolgoročnosti projekta in še boljšemu širjenju znanja med mlado populacijo.

Izkušnje pridobljene na delavnicah bodo vključene v nastajajoči priročnik za mentorje na osnovnih in srednjih šolah, ki ga bomo predstavili javnosti v letu 2020 in ga tudi ponudili ostalim izobraževalnim ustanovam.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.