Sestanek svetovalne skupine za zdravje in staranje

Poročilo Svetovalne skupine o zdravju (HAAG)

 Kolikor znaš, toliko pač veljaš. Kolikor daš, toliko pa tudi lahko pričakuješ, oziroma toliko dobiš.

To poročilo predstavlja rezultate sestanka Svetovalne skupine za zdravje in staranje. Sestanek je potekal 12. septembra 2019 v Londonu, gostil pa ga je britanski Rdeči križ, aktivno je soeloval strokovni sodelavec RKS za varovanje zdravja Ciril Klanjšček.

V postopno starajoči se družbi zadnjih desetletij se Rdeči Križ Rdeči Polmesec, s svojo mrežo prostovoljcev, ki delujejo v skupnosti vse bolj ukvarja s storitvami v korist starejših. Čeprav javnozdravstveni sistemi večine evropskih držav ljudem danes omogočajo daljše in bolj zdravo življenje kot kdaj koli prej, številni starejši člani družbe še vedno potrebujejo in bodo tudi v bodoče potrebovali pomoč. Glede na strokovno znanje številnih nacionalnih društev o tej temi je bila ustanovljena Svetovalna skupina za zdravje in staranje (H & AAG), ki je namenjena skupnemu učenju, povečanju znanja in izmenjavi dobrih praks.

H & AAG je bila ustanovljena februarja 2019. V skupini je 25 članov, predstavnikov različnih ND: Andore, Avstrije, Belorusije, Bolgarije, Hrvaške, Finske, Gruzije, Nemčije, Italije, Kazahstana, Kirgizije, Severne Makedonije, Nizozemske, Norveške, Črne gore, Monaka, Portugalske, Srbije, Slovenije, Švedske, Švice, Turčije, Velike Britanije, Uzbekistana, Ukrajine (priloga 1 – seznam članov H & AAG ).

Za potrebe sestanka je bilo dogovorjeno, da se ustanovi delovna skupina. Ta delovna skupina bi se morala ukvarjati z organizacijo vseh dejavnosti in podrobnosti v zvezi s srečanjem. Člani te delovne skupine so bili predstavniki IFRC ROE, British RC, Swiss RC in Austrian RC.
Srečanja H&A AG se je udeležilo 13 članov H&AAG, pa tudi predstavniki IFRC ROE in IFRC GVA ter 6 kolegov iz britanskega RKC, ki so srečanje podprli s svojimi izkušnjami in delom V skupinah (priloga 2 - seznam udeležencev na H & AAG sestanek).


Srečanje je bilo izredno pomembno za prihodnji razvoj in boljše sodelovanje in sodelovanje med ND RKRP v zvezi z zdravjem in staranjem ter pokazalo kako lahko RCRC bolje prispeva k prizadevanjem javnih zdravstvenih sistemov za zmanjšanje stroškov, povezanih s procesom staranja in ljudem, da starejši živijo dalj časa in bolj zdravo.

Glavni poudarek tega srečanja je bil:

- določitev prednosti aktivnosti HAAG v naslednjih šestih mesecih, dogovor o metodologiji skupnega sodelovanja pri obravnavi varovanja in krepitve zdravja, oskrbe na domu v skupnosti, pomoči na domu in zagovorništva starejših


- opredelitev poglavitnih izzivov/potreb, potrebnih dejavnosti za izboljšanje in povečanje obsega programov namenjenih zdravju in staranju ter podpora nacionalnim društvom Rdečega križa / Rdečega polmeseca.

Poleg tega, da sem dajal srečanju ton v glavnih poudarkih, sem promoviral (ponudil v izmenjavo):

  • našo Laično nego na domu
  • naš pristop k implementaciji programa MFRK & WHO Aktivno in zdravo staranje

Sicer pa so moji konkretni neposredni (strokovni, izkustveni, osebni) prispevki srečanju bili naslednji:

  • multidisciplinarna umestitev debate v kontekst aktualnih globalnih razvojnih procesov (ki omogočajo razumevanje poglavitnih problemov starejših danes)
  • nenehna skrb, da v razpravi ne zdrsnemo na tehnični in politični nivo debate (češ, da moramo nekaj narediti, da bomo pač vidni, da smo zraven)
  • zagotovitev trajnostnih aktivnosti skupine in nacionalnih društev skozi dekado starejših (da ne začenjamo vedno znova in znova iz nule, nekaj naredimo, potem pa vse usahne)
  • formiranje baze podatkov o primerih dobre prakse, ki jih lahko ND ponudimo druga drugi (sam bom v podskupini, ki bo pregledovala in vrednotila primere dobre prakse, ki jih bodo ponudila nacionalna društva)
  • navezava našega dela na Stališča Evropskih nacionalnih društev do starosti in staranja, ki sem jih sooblikoval pred desetletjem v Delovni skipini za starejše
  • formiranje ekspertnih skupin na osnovi mapinga naših kompetenc (sam pripravljam vprašalnik za te potrebe)
  • nujnost nenehnega izobraževanja in vzajemne izmenjave izkušenj – skupni projekti v okviru razpisov
  • dekonstrukcija kulturnega in medijskega oblikovanja mitov o starejših
  • destigmatizacija in zagovorništvo starejših na vseh ravneh
  • zagotovitev finančne in koordinativne podpore MFRK in Regionalnega urada za Evropo
  • Poleg tega, kar sem srečanju ponudil in prispeval sem navezal stike s ključnimi ljudi in nam zagotovil dostop do primerov dobre prakse drugih nacionalnih društev.

dr. Bhan Pratap iz Ženeve, s katerim sva se osebno spoznala 2017 v Črni Gori na Treningu trenerjev za Aktivno in zdravo staranje, mi je v osebno rabo predal osnutek predloga gradiva Združenih narodov za dekado starejših.

Kot izkušenega trenerja me bo MFRK – Regionalni urad uporabil za promocijo in širjenje tega programa.

S tem na najboljši možni način profesionalno in osebno promoviral RKS, sami pa smo dobili vse, kar je ta trenutek sploh moč dobiti kot zunanjo spodbudo in podporo za naše (razvojne) aktivnosti.

Pripravil Ciril klanjšček

 

 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.