Čestitamo Evi Pogačar za naziv Ona 365

Laskavi naziv v roke predsednici Strokovnega sveta za prvo pomoč pri RKS

Čestitamo Evi Pogačar, prejemnici naziva Ona 365

Eva Pogačar, dr. med., spec. anesteziologije in reanimatologije, predsednica Strokovnega centra za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije, si ta naziv vsekakor zasluži. Kot smo zapisali že v našem pozivu za oddajo glasu, sta njen trud in zaveza k dvigu prepoznavnosti prve pomoči v širši skupnosti neizmerna. Svoje delo opravlja z vso predanostjo in srčnostjo. Pridobljena znanja in veščine z veseljem deli tistim, ki so željni le - tega. Mnogim je zgled in navdih ter v težkih časih tudi opora. Nekaterim, ki se prebudijo v operacijski sobani, pa ena izmed prvih oseb, ki jih zagledajo in se jim prijazno nasmehnejo. 

Še enkrat iskrene čestitke in lahko rečemo, da smo ne le veseli, ampak tudi počaščeni, da je Eva Pogačar del organizacije srčnih ljudi.

#ona365 #zenskaleta #rdecikriz #prvapomoc 

Foto: Arhiv RKS

15. aprila obeležujemo mednarodni dan mladih prostovoljcev

Zgodba Rdečega križa je v prvi vrsti zgodba o prostovoljstvu, brezpogojni pomoči in empatiji. Na Rdečem križu Slovenije se pomena prostovoljstva še kako dobro zavedamo, v skladu s Strategijo RKS 2030 pa želimo dati vse večji poudarek tudi delu z mladimi. Mednarodni dan prostovoljstva praznujemo 5. decembra, 15. april pa je v naših koledarjih že vse od leta 1988 označen kot dan, ko se spomnimo in izpostavimo mlade prostovoljce, njihovo vlogo in pomen.

Na Rdečem križu Slovenije smo tako za prihajajoči mesec pripravili vrsto zanimivih aktivnosti, znotraj katerih bomo osvetlili tako prostovoljstvo kot delo z mladimi. Že v torek, 18. aprila, se bo v Izobraževalnem centru URSZR Ig odvil nacionalni posvet 'Vzgoja za humanost', kjer bodo v okviru predavanj ter interaktivnih delavnic mentorji krožkov RKS, učitelji in strokovni sodelavci naslovili pomen vzgoje mladih s poudarkom na humanitarnih vsebinah. Posvet bo udeležencem omogočil aktivno sodelovanje ter uporabo in prenos znanja ter prakse s področja neformalnega učenja in mobilizacije mladih za prostovoljsko delo.

22. aprila se bosta dve mladi in aktivni prostovoljki kot predstavnici RKS udeležili Evropskega srečanja mladih v portugalskem mestu Braga, ki bo že 25-ič organizirano v okviru Evropske mladinske mreže Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Udeleženci se bodo na tridnevnem srečanju osredotočali na dogovorjene prednostne naloge, kot so duševno zdravje in dobro počutje, podnebne spremembe, migracije, humanitarno izobraževanje in vključevanje, ki jim bomo v skladu s Strategijo RKS 2030 tudi v Sloveniji posvetili več pozornosti, zato sta glas in aktivna udeleženost mladih še toliko pomembnejša.

V Rdečem križu Slovenije in naši razvejani mreži območnih združenj, krajevnih odborov in predanih prostovoljcev, si prizadevamo za vključevanje mladih vseh generacij v naše programe in aktivnosti. Ena ključnih aktivnosti našega dela na področju prostovoljstva in dela z mladimi, je namenjena izobrazbi mladih za humanost, preko zabavnih in poučnih pristopov, v sklopu katerih mladi razvijajo svoj čut za empatijo, odgovornost zase in za druge, krepijo vrednote strpnosti, sprejemanja različnosti ter svojo samopodobo. S sodelovalnim in izkustvenim načinom dela s sovrstniki krepijo tudi svoje socialne in čustvene veščine. V založbi RKS smo v teh dneh izdali novo zgodbo za naše najmlajše z naslovom Prostovoljec Maks, ki naslavlja pomen medsebojne solidarnosti, sočutja, pozitivne naravnanosti, sprejemanje rasnih, socialno-ekonomskih in drugih raznolikosti, okoljevarstva ter najmlajšim predstavi pomen prostovoljstva in dobrih del tako za posameznika kot vpliv dobrih del na celotno skupnost.

In ne pozabimo, od 8. do 15. maja, v času Tedna Rdečega križa, bo RKS s svojimi 56-imi območnimi združenji izvedel medgeneracijski projekt »Skupaj za solidarno družbo«, katerega namen je krepiti psihosocialno in fizično zdravje vseh generacij, kot najbolj pomembno pa poudarja pomen medgeneracijskega povezovanja in prenos izkušenj v duhu obojestranskega spoštovanja ter tako neprecenljivega napredka za zdravo in stabilno družbo.

Lahko potrdimo, da na mladih svet stoji. Dodajamo pa še, da nas prostovoljstvo povezuje in da je biti prostovoljec nekaj najlepšega.

Znani so finalisti AMZS-jeve akcije Najboljši za volanom 2023

Dobili smo deset najboljših mladih voznic in voznikov

Prejšnji teden so v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem potekali polfinalni izbori v akciji Najboljši za volanom 2023, katere ponosni partner smo tudi pri Rdečem križu Slovenije. Veliki finale nas čaka 11. maja 2023, ko se bo 20 voznic in voznikov, starih med 18 in 26 let, pomerilo za laskavi naziv, novo Fordovo pumo in vstopnico za evropsko tekmovanje mladih voznikov.

Na podlagi rezultatov spletnega testa, v katerem je letos sodelovalo skoraj 3000 mladih, so bile najboljše mlade voznice in najboljši mladi vozniki povabljeni še na preizkus praktičnega znanja obvladovanja volana, ukrepanja v prometni nesreči in nudenju prve pomoči.

Pot do finala ni bila niti lahka, kaj šele preprosta, svoje je naredilo tudi deževno vreme. Kandidatke in kandidati so se morali kandidati spopasti z devetimi izzivi oz. nalogami, ki so jih zanje pripravili AMZS inštruktorji varne vožnje, Policija in Rdeči križ Slovenije, in sicer:

- reševanje kritične situacije – zanašanje zadnjega dela avtomobila,

- koleščka – na zadnji osi avtomobila so bila pod kolesa nameščena koleščka, ki so se vrtela v vse smeri, tekmovalci so morali med vožnjo nadzirati drsenje zadnjega dela avtomobila in odpeljati slalom, 

- vožnja v krogu z različnimi pnevmatikami na drseči podlagi,

- radar – vožnja z določeno hitrostjo z zakritim prikazovalnikom hitrosti, policist je meril hitrost vožnje,

- garaža – parkiranje in obračanje avtomobila v omejenem prostoru,

- kamera – uporaba naprednih tehnologij za vzvratno vožnjo ob zakritih ogledalih in zadnjem steklu,

- slalom – vožnja z različnima avtomobiloma (eden najnovejši, drugi starejšega letnika brez naprednih asistenčnih sistemov), cilj je bil prevoziti progo s čim manjšo časovno razliko, 

- terenska vožnja,

- ukrepanje v prometni nesreči in nudenje prve pomoči.

Prepričani smo, da gre za naloge, ki bi precejšen izziv predstavljale tudi najbolj prekaljenim voznikom.

Med vsemi povabljenimi mladimi voznicami so z nalogami najboljše opravile letošnje finalistke: Doroteja Demšar, Ana Menegalija, Pia Danilovič, Izza Šraj Miklič, Kaja Blažko, Izza Seifert, Alja Primc, Maja Šketelj, Pia Caroline Adamič in Petra Blogar ter deset finalistov: Matic Tovornik, Bruno Božič, Žan Okorn, Žiga Groff, Žiga Mikeli, Anže Svit Požgaj, Jure Drašler, Adam Bajt, Luka Krejan in Jernej Marinko.

Foto: AMZS

Priprave ekip prve pomoči v Zdravilišču RKS Debeli rtič

Uspešne priprave ekip na prihajajoča preverjanja usposobljenosti ekip

V soboto, 15. in nedeljo, 16. aprila 2023, so potekale priprave ekip prve pomoči na prihajajoča preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa. Priprave so potekale v Zdravilišču RKS Debeli rtič.

Enodnevnih priprav se je udeležilo skupaj 14 ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije. Svoja znanja in izkušnje je z njimi podelilo skupaj 7 inštruktorjev. Osnovni namen priprav je bil osredotočiti se na ugotovljene potrebe ekip prve pomoči in jih ustrezno nasloviti.

Tako smo skozi raznovrstne delavnice poglobljeno obnovili svoja znanja in veščine o oskrbi težje poškodovanih oseb, nenadoma obolelih, triažiranju večjega števila poškodovanih ter to pravilno posredovali Regijskemu centru za obveščanje s pomočjo radijskih zvez. Priprave smo dodatno popestrili s posredovanjem koordinat posameznim ekipam prve pomoči, kar je v praksi pomenilo, da so morali s pomočjo navigacijskih naprav priti na delovno mesto in nato nadaljevati pot na naslednje.

Zahvaljujemo se vsem udeležencem in sodelujočim inštruktorjem za prijetno sodelovanje in izjemno delo.

Foto: Aleš Černivec

Dan za spremembe: Nisi sam - za(čutimo) dobro

Akcija za soustvarjanje izkušenj prostovoljstva

14. Dan za spremembe je namenjen akcijam, ki prispevajo k soustvarjanju izkušenj prostovoljstva. Območno združenje RKS Novo mesto bo v četrtek, 20. aprila, povezalo mlade prostovoljce z uporabniki Varstveno delovnega centra v Novem mestu.

Dan za spremembe je največja vseslovenska prostovoljska akcija, ki poteka od leta 2010 pod okriljem Slovenske filantropije. Vsako leto določijo temo, v okviru katere se aktivira celo Slovenijo. Letos je to tem Za(čutimo) dobro. Organizirano bo 316 prostovoljskih aktivnosti, katerih rdeča nit bo spodbujanje dobrega počutja. Aktivnosti bodo potekale v 112 krajih, aktivnih bo 540 organizacij in več kot 19.000 prostovoljcev.

Povezali so se Območno združenje RK Novo mesto in VDC Novo mesto s še dvema svojima enotama (Trebnje in Bršljin) ter organizirali prostovoljsko akcijo, ki bo potekala od 8.30 do 13. ure. Z uporabniki VDC Novo mesto bodo preživeli četrtkovo dopoldne z različnimi dejavnostmi, kot so: sprehod na Loko in glasbeni nastop uporabnikov VDC Novo mesto, sprehod do živali v DSO Novo mesto, poslikava stene garaže pred VDC Novo mesto in ustvarjalnica. Sodelovali bodo učenci OŠ Šmihel, dijaki Gimnazije Novo mesto in Ekonomske šole Novo mesto, skupaj bo vključenih 50 prostovoljcev in 61 uporabnikov VDC Novo mesto.

Spoznavanje drugačnosti in povezovanje koristi tako mladim kot uporabnikom. Ko se povežemo in skupaj ustvarjamo, se bolje razumemo in spoštujemo. Tako krepimo solidarnost in spodbujamo, da se mladi preizkusijo v vlogi prostovoljcev.

Pri akciji nam pomagajo Gostišče Loka in Jub d.o.o.

Uspešno izveden posvet »Vzgoja za humanost«

Izveden posvet za mentorje krožkov Rdečega križa Slovenije

V torek, 18. aprila 2023, smo v Izobraževalnem centru URSZR na Igu pri Ljubljani izvedli posvet za mentorje krožkov Rdečega križa Slovenije, ki smo ga naslovili »Vzgoja za humanost«.

V Rdečem križu Slovenije smo prepričani, da imajo naši humanitarni projekti in aktivnosti, namenjeni mladim, izredno pomembno in pozitivno vlogo pri skrbi za njihovo dobro psiho-fizično počutje in spodbujanje aktivnega udejstvovanja mladih v družbi. Mladi se v okviru aktivnosti in storitev Rdečega križa Slovenije družijo, pridobivajo nova znanja ter veščine za nadaljnje življenje, osmislijo svoj prosti čas, krepijo samopodobo in skrbijo za zdrav življenjski slog ter preko skrbi in druge pomembno prispevajo v splošno dobro.

Nacionalni posvet »Vzgoja za humanost« je v prvi vrsti nagovoril mentorje krožkov RK, ki si prizadevajo za dobrobit mladih, eno najbolj ranljivih skupin v teh neobičajnih časih v zgodovini človeštva, glavni cilj pa je ohranjanje humanih vrednot v družbi.

Na posvetu je zbrane najprej nagovorila mag. Nuška Jerman, namestnica generalne sekretarke RKS, na samem posvetu pa so z zanimivimi predavanji, izmenjavo dobrih praks in didaktičnimi delavnicami sodelovali Vesna Dular, predsednica Komisije RKS za prostovoljstvo in delo z mladimi, Vanessa Benak Cvijanović, samostojna strokovna sodelavka RKS za prostovoljstvo in delo z mladimi in Helena Hrebinec Vukušić, samostojna strokovna sodelavka za edukacijo v Rdečem križu Hrvaške, ki je predstavila sistem humanitarne vzgoje skozi uradni izobraževalni sistem na Hrvaškem. Željko Malić, samostojni strokovni sodelavec RKS za prvo pomoč in Nataša Gaberc Pintarič, učiteljica v OŠ in mentorica RKS – OZ Ljutomer sta predstavila pomen in namen mentorstva dejavnosti RKS, zbrane pa je navdušila tudi dr. Anica Mikuš Kos s predavanjem Skrb za psihosocialno počutje mladih in sebe.

Zbrani so s posveta odšli polnih novih znanj in poznanstev, z naborom sodobnih pristopov in še več volje in želje ohraniti svet human – za naslednje generacije in s pomočjo mladih.

Zbor članov v RKS - OZ Kranj

Obravnava poročil in volitve

RKS - OZ Kranj je imel v četrtek, 20. aprila 2023, redni volilni Zbor članov. Med drugim so na Zboru članov obravnavali vsebinsko in finančno poročilo za leto 2022 in ga v vseh točkah potrdili.

V letu 2022 je bilo opravljeno izredno veliko humanitarnega dela, uspešno so bile izpeljane številne humanitarne akcije, razdeljeno veliko humanitarne pomoči med redne uporabnike storitev RKS - OZ Kranj in dodatno tudi na področju beguncev iz Ukrajine, saj so zanje v letu 2022 zbrali veliko humanitarne pomoči, hkrati pa RKS - OZ Kranj trenutno s humanitarno pomočjo pomaga več kot 70 družinam in posameznikom iz Ukrajine, ki začasno bivajo v Kranju in okolici.

Izvolili so tudi novo vodstvo za 4-letno mandatno obdobje 2023 – 2027, in sicer je bil za predsednika RKS - OZ Kranj izvoljen Franci Strniša, za podpredsednico RKS - OZ Kranj pa Biljana Djakovič. Člani so izvolili tudi nov 7-članski Območni odbor, Nadzorni odbor in Častno razsodišče.

Zahvalili so se dosedanjemu vodstvu: mag. Janezu Frelihu, vsem prostovoljkam in prostovoljcem v Krajevnih organizacijah Rdečega križa, ki so se tudi v letu 2022 izkazali z nesebično pomočjo, ki jo vsak dan namenjajo pomoči potrebnim občankam in občanom na področju šestih občin (Mestna občina Kranj, Cerklje, Šenčur, Preddvor, Naklo in Jezersko), kjer deluje RKS - OZ Kranj.

Uspešno usposabljanje prostovoljcev, ki tujce poučujejo slovenščino

V sodelovanju s Centrom za slovenščino kot drugi in tuji jezik smo na sedežu Rdečega križa Slovenije izvedli usposabljanje za prostovoljke/ce, ki poučujejo slovenščino. 

Prvi del usposabljanja je bil namenjen ozaveščanju o tem, kako se učimo jezika, kako pomagati posameznikom in skupinam pri učenju, predstavitvi gradiv ipd. Na primeru ukrajinščine smo izkusili, kako lahko izgleda prva ura jezikovnega tečaja v vlogi učenca, ki ne pozna jezika. V drugem delu pa smo z udeleženci usposabljanja v manjših skupinah preizkusili različne jezikovne igre, s katerimi slovenščino na bolj zabaven način približamo učencem. 

Za strokovno vodenje se zahvaljujemo Centru za slovenščino kot drugi in tuji jezik, predvsem pa našim prostovoljcem/kam, ki s svojo pomočjo zmanjšujejo jezikovne prepreke in stiske.  

#migracije #begunci #pomoc #rdecikriz #slovenscina #ucenje

Zaključeno medregijsko preverjanje ekip prve pomoči učencev najboljših posavskih in dolenjskih osnovnih šol

6 ekip in tema: naravna katastrofa

V soboto, 22. 4. 2023, je v OŠ Leskovec pri Krškem potekalo medregijsko preverjanje ekip prve pomoči učencev osnovnih šol, v organizaciji RKS – OZ Krško, ki se ga je udeležilo 6 ekip iz Posavja in Dolenjske.

Učenci so svoje znanje preverili na teoretičnem delu, ki je bilo sestavljeno iz sklopa vprašanj o prvi pomoči in Rdečem križu, nato pa še na praktičnem delu, kjer so na treh prizoriščih oskrbovali po 2 ponesrečenca. Tema preverjanj je bila naravna katastrofa, potres.

Zbrane je pozdravila generalna sekretarka ga. Cvetka Tomin, v imenu MO Krško g. Aleš Benje, ravnateljica OŠ Leskovec pri Krškem, ga. Jožica Repše, in v imenu OZRK Krško, ga. Sara Vizler.

Otroci so pokazali ogromno znanja na področju prve pomoči, kar nas neizmerno veseli. K temu so v veliki meri prispevali tudi njihovi mentorji, ki se jim iskreno zahvaljujemo. Učenci so potrdili letošnji moto Rdečega križa Slovenije, in sicer: »Bodi heroj. Rešuj življenja. Prva pomoč povsod in za vsakogar.«  

Na preverjanje, ki je pred tem potekalo na lokalni ravni, so se iz Dolenjske uvrstili: OŠ Vavta vas, OŠ Metlika in OŠ Šentrupert, iz Posavja pa OŠ Boštanj, OŠ Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki in OŠ Leskovec pri Krškem.

Skupno 1. mesto, z največ doseženimi točkami v obeh delih preverjanj, je dosegla ekipa OŠ Vavta vas, 2. mesto je pripadlo OŠ Leskovec pri Krškem, na 3. mesto pa se je zavihtela ekipa OŠ Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki. Vse tri ekipe so bile precej izenačene v praktičnem delu preverjanj, kjer so na realnih prikazih poškodb oskrbovali 6 imitatorjev, ki sta jih pripravili maskerki RKS. Ocenjevalo jih je 8 bolničarjev, sekretarka OZRK Krško, ga. Mojca Vizler, in 7 članov ekip prve pomoči OZRK Krško ter kot predsednica komisije, licenčna predavateljica RKS – OZ Krško, ga. Helena Žulič.

Državnega preverjanja iz prve pomoči za ekipe OŠ, ki bo potekalo 13. maja v Kopru, se bosta tako udeležili ekipi iz OŠ Vavta vas in OŠ Leskovec pri Krškem, poimensko: Laura Peterlin, Oskar Cerinšek, Žiga Jakše, Taja Irt, Maja Židanik, Aljaž Pečaver in Gaja Došlić, pod mentorjem Robijem Ogulinom (OŠ Vavta vas). Vid Pirc, Daša Pacek, Stela Urbanč, Klara Hudoklin, Laura Rostohar, Ajda Dimnik, pod mentorstvom Karmen Ančimer Poteko pa bodo ponosno zastopali OŠ Leskovec pri Krškem.

Vsem sodelujočim iskreno čestitamo in želimo, da svojo predanost in znanje prve pomoči negujejo tudi naprej. Nenazadnje, v verigi preživetja so laiki, ki nudijo prvo pomoč, prvi člen, in s poznavanjem osnov prve pomoči, lahko kot člen najpomembnejše verige še pred prihodom nujne medicinske pomoči rešimo življenje.

Foto: RKS - OZ Krško

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.