Mesec prve pomoči - dogodki od 10. do 16. 10. 2022

Mesec prve pomoči 2022 (od 10. septembra, svetovni dan prve pomoči, do 16. oktobra, mednarodni dan oživljanja) se počasi zaključuje, a to n eomeni, da bomo pri Rdečem križu Slovenije in naših območnih združenjih prenehali z aktivnostmi. Kar nekaj dogodkov se bo zvrstilo ta teden in tudi v prihodnje.    

Ta teden vas vabimo na naslednje dogodke:

Danes, 10. oktobra lahko do 12. ure v prostorih RKS-OZ Velenje ujamete prikaz temeljnih postopkov oživljanja odraslega z uporabo AED-ja.

V sredo, 12. 10., bodo člani in prostovoljci RKS-OZ Logatec v sklopu tradicionalnega logaškega sejma predstavljali temeljne postopke oživljanja

V četrtek, 13. 10. 2022 bo v Mestni hiši Brežice RKS-OZ Brežice organiziral zanimivo omizje z naslovom 'Darovanje organov. Podarjeno življenje.' Vabljeni od 18. ure dalje. V prostore KS Slap vas vabijo člani in prostovoljci RKS-OZ Ajdovščina, ki bodo med 18. in 19.30 uro organizirali tečaj temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja

V petek, 14. 10., RKS-OZ Brežice v GD Obrežje ob 18. uri organizira delavnico temeljnih postopkov oživljanja s prikazom uporabe AED-ja. Ta dan bodo aktivni tudi v Domžalah in sicer bo na tržnem prostoru občine Domžale med 9. in 13. uro potekala delavnica temeljnih postopkov oživljanja in uporabe AED-ja

V soboto, 15. 10. 2022 bo v Logatcu potekalo regijsko preverjanje ekip prve pomoči, ki smo ga morali v začetku septembra zaradi obilnega deževja prestaviti. Prav tako v soboto bo RKS-OZ Nova Gorica na Bevkovem trgu v Novi Gorici predstavljal temeljne postopke oživljanja za vse občane. Aktivni bodo tudi v Krškem in sicer vas RKS-OZ Krško med 9. in 12. uro vabi v NC Supernova Qlandia Krško, kjer bodo imeli delavnico prve pomoči.

In pa še seznam krvodajalskih akcij v tem tednu, saj je tudi krvodajalstvo eden od gradnikov prve pomoči. Še vedno velja pravilo, da je treba za odvzem krvi poklicati in se dogovoriti za termin odvzema. Kontaktne številke boste našli na naši spletni strani

10. 10. - Zreče in ŠOUM Maribor,

11. 10. - Slovenske Konjice,

12. 10. - Slovenske Konjice in Jurovski Dol,

13. 10. - Rimske Toplice in ŠOU Ljubljana,

14. 10. - Ljubljana in Radenci.  

O morebitnih spremembah in dodatnih aktivnostih vas bomo obveščali na naši spletni strani ter na Facebook in Instagram profilu. 

Vljudno vabljeni, da se udeležite katerega od dogodkov, osvežite vaše znanje prve pomoči ali pa darujete kri. 

Foto: Aleš Černivec

Mesec prve pomoči - dogodki od 3. do 9. 10. 2022

Mesec prve pomoči 2022 (od 10. septembra, svetovni dan prve pomoči, do 16. oktobra, mednarodni dan oživljanja) se je prevesil v drugo polovico, pred nami sta še dva tedna in precejšnje število dogodkov, na katero vas vljudno vabimo.   

Ta teden vas vabimo na naslednje dogodke:

Danes, 3. 10. 2022 vas člani in prostovoljci RKS-OZ Ajdovščina vabijo v prostore PGD Col, kjer bodo med 17. in 18. 30 uro potekale brezplačne meritve krnega tlaka, sladkorja in holesterola v krvi, od 18.30 do 20. ure pa se lahko udeležite tečaja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED-ja.

Prav tako 3. 10. bodo člani in prostovoljci RKS-OZ Velenje med 10. in 12. uro v prostorih na Prešernovi 9b izvajali prikaze temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED-ja

Ne počivajo niti člani RKS-OZ Trbovlje, ki bodo v torek, 4. 10. 2022 na dvorišču na Koloniji 1. maja med 15. in 17. uro prikazovali temeljne postopke oživljanja z uporabo AED-ja in izvajali meritve sladkorja v krvi

V sredo, 5. 10. 2022 RKS-OZ Metlika v prostorih gasilskega doma Radovica v sklopu akcije Tik-tak ob 18. uri organizira brezplačno merjenje krvnega tlaka, sladkorja v krvi in holesterola ter predstavitev preventivnih delavnic s strani ZD Metlika. 

V soboto, 8. 10. 2022 bodo znova na delu kolegi iz RKS-OZ Ajdovščine, tokrat v prostorih KS Lože, kjer bodo med 7. 30 in 9. 30 uro izvajali brezplačne meritve krnega tlaka, sladkorja in holesterola v krvi, od 9.30 in 11. ure pa se lahko udeležite tečaja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED-ja.

In pa še seznam krvodajalskih akcij v tem tednu, saj je tudi krvodajalstvo eden od gradnikov prve pomoči. Še vedno velja pravilo, da je treba za odvzem krvi poklicati in se dogovoriti za termin odvzema. Kontaktne številke boste našli na naši spletni strani

3. 10. - Jarenina in Logatec,

4. 10. - Grosuplje,

5. 10. - Ivančna Gorica,

6. 10. - Šentvid pri Stični in Vitanje,

7. 10. - Videm-Dobrepolje in Sv. Trojica.  

O morebitnih spremembah in dodatnih aktivnostih vas bomo obveščali na naši spletni strani ter na Facebook in Instagram profilu. 

Vljudno vabljeni, da se udeležite katerega od dogodkov, osvežite vaše znanje prve pomoči ali pa darujete kri. 

Foto: Aleš Černivec

Odhod ekip prve pomoči RKS na mednarodno vajo BALANCE

V Kotorju in okolici (Črna gora) bo med 10. in 14. oktobrom organizirana mednarodna vaja BALANCE posredovanja ob potresu, na kateri bodo sodelovali predstavniki različnih reševalnih enot iz Grčije, Cipra, Črne gore, Srbije, Albanije in Slovenije.  

Enota Rdečega križa Slovenije bo na vaji sodelovala kot vadbenec, njihove naloge pa bodo povezane z dajanjem prve pomoči osebam, ki naj bi bile poškodovane ob potresu

Danes zjutraj smo v Centralnem skladišču RKS - Dovjež ob odhodu v Črno goro pospremili ekipo prve pomoči, ki jo sestavljajo usposobljeni člani oz. prostovoljci različnih slovenskih območnih združenj RKS. Skozi teden vas bomo obveščali o aktivnostih, ki jih izvajajo na vaji Balance. 

#prvapomoč #mednarodno #vaja #balance #potres #zaščita #reševanje #rdečikriž 

Delavnica za pripravo Strategije RKS 2030

Ljubljana, 11. oktober 2022 - Predstavniki območnih združenj Rdečega križa Slovenije, vodstva RKS ter strokovne službe RKS smo se 7. in 8. oktobra 2022 zbrali  v Termah Vivat, kjer smo na intenzivnih delavnicah zasnovali strateške smernice delovanja Rdečega Križa Slovenije do leta 2030.

Temeljna načela mednarodnega gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca, katerega del je že skoraj 160 let tudi Rdeči križ Slovenije, so znana: humanost, nepristranskost, nevtralnost, neodvisnost, prostovoljnost, enotnost in univerzalnost. Časi in svet se spreminjajo, prihajajo mladi in tako je potrebno tudi znotraj načel iskati nove prijeme in vsebine.

Prav s tem razlogom smo se zbrali in v dveh intenzivnih dneh dialoga, možganskega viharjenja, razmišljanja in seveda tudi prijetnega druženja, postavili temelje našega delovanja do leta 2030. Digitalna preobrazba, novi komunikacijski prijemi in sodelovanje z mediji, novi sistemski viri financiranja, enotna identifikacija in večja prepoznavnost, krepitev in repozicioniranje članstva in prostovoljstva, povezovanje in intenzivnejše sodelovanje med območnimi združenji, krepitev javnih partnerstev na nacionalni ravni, dvig ravni zaupanja v organizacijo … so ne le ključni gradniki, ampak v prvi vrsti izzivi za celotno organizacijo.

Znotraj teh področij je prisotnega ogromno prostora za izboljšave pri naših osnovnih dejavnostih: krvodajalstvu, usposabljanju za prvo pomoč, pomoči ob elementarnih in drugih nesrečah ter iskanju pogrešanih ter seveda za še tesnejše sodelovanje med strokovno službo in posameznimi območnimi združenji.

Dva dneva razmišljanja in sodelovanja sta nas seveda povezala in v nas ponovno prebudila prepričanje, da smo skupaj resnično neustavljivi.   

Dobrodelna akcija Drobtinica tudi v letu 2022

Tradicionalna dobrodelna akcija Drobtinica se po covidnem obdobju vrača v nekoliko prilagojeni izvedbi, a glavni namen ostaja enak – zbiranje sredstev za socialno ogrožene otroke v lokalnem okolju s pomočjo trgovskih podjetij.

Letošnja izvedba dobrodelne akcije Drobtinica bo potekala v organizaciji naslednjih območnih združenj Rdečega križa Slovenije: Ajdovščina, Slovenske Konjice, Celje, Gornja Radgona, Novo mesto, Kočevje, Ptuj, Žalec, Metlika, Tolmin, Slovenj Gradec, Cerknica, Maribor in Litija.    

K sodelovanju sta tudi letos pristopili dve trgovski podjetji, ki z donacijo kruha in pekovskih izdelkov že tradicionalno pomagata pri organizaciji in izvedbi naše akcije, in sicer sta to Mercator in Spar. Večina dogodkov se bo odvila v soboto, 15. oktobra 2022 v dopoldanskih urah.  

Vabljeni, da obiščete katero od stojnic in prispevate svoj košček k zbiranju sredstev za socialno ogrožene otroke.

Ekipa Rdečega križa Slovenije na mednarodni vaji BALANCE v Črni gori

V črnogorskem Kotorju in okolici se že od ponedeljka, 10. oktobra 2022, odvija mednarodna vaja posredovanja ob potresu BALANCE, na kateri sodelujejo predstavniki različnih reševalnih enot iz Grčije, Bolgarije, Cipra, Črne gore, Srbije, Albanije in Slovenije.

Enoto Rdečega križa Slovenije sestavljajo usposobljeni člani oz. prostovoljci različnih slovenskih območnih druženj RKS, njihove primarne naloge na vaji pa so povezane z dajanjem prve pomoči osebam, ki naj bi bile poškodovane ob potresu.  

In kaj so počeli v teh dneh? Sodelovanje z ekipami na področju stare tovarne, potem so se odpravili v Tivat, kjer so v opatiji izvedli evakuacijo zaradi uhajanja amonijaka, za zaključek prvega dne pa so morali na bližnjem hribu oskrbeti štiri poškodovance. Dvema žal niso mogli pomagati zaradi prehudih poškodb, dve osebi pa sta bili lažje poškodovani in so ju ustrezno oskrbeli.

Tudi drug dan je bil podobno razburljiv, ko so v sodelovanju z ostalimi ekipami pomagali pri oskrbi poškodovancev v požaru, pripravi poškodovancev za prevoz v najbližjo bolnišnico, v triaži pa so bili primorani uporabiti tudi AED.

Mednarodna vaja BALANCE kot mnoge druge zelo realno ponazarja dejansko stanje oz. dogajanje v primeru naravne nesreče, v tem primeru potresa. Potresi so na področju Balkanskega polotoka precej pogosti in kot smo se prepričali nedavno (Petrinja, Hrvaška) uničujoči.

Hitro ukrepanje in nudenje prve pomoči je v takih primerih ključnega pomena, sodelovanje med državami pa izraz humanosti in solidarnosti.

Vabljeni na Sila Bazar 2022

Sobota, 15. oktober 2022, na Mestnem trgu v Ljubljani

V soboto, 15. oktobra 2022, se bo v središču Ljubljane odvijal tradicionalni, že 29. kulturni Sila Bazar, na katerem bo prisoten tudi Rdeči križ Slovenije.

Mednarodno združenje žensk Ljubljana (IWCL) že več kot petindvajset let organizira Sila Bazar, v sklopu katerega so za različna slovenska društva zbrali že več kot milijon evrov. Na letošnji izvedbi se bo s kulturnim programom, delavnicami, izdelki in spretnostmi predstavilo več kot štirideset držav, organizacij in društev, med njimi tudi Rdeči križ Slovenije.

Našo stojnico boste našli v neposredni bližini Mestne hiše, tam bo ekipa RKS-OZ Hrastnik predstavljala temeljne postopke oživljanja in prve pomoči, prostovoljci Društva študentov medicine Slovenije, projekta Misli na srce pa bodo določali krvne skupine ter merili sladkor in glukozo v krvi. Seveda bomo ves čas ozaveščali o dejavnostih in projektih Rdečega križa Slovenije, lahko se boste vpisali v bazo prostovoljnih krvodajalcev ali izpolnili obrazec za odmero dela dohodnine Rdečemu križu Slovenije

Tudi letošnji Sila Bazar bo poleg promocije kulturne raznolikosti namenjen dobrodelnosti, med tistimi, ki jim bodo organizatorji bazarja namenili del zbranih sredstev, bo tudi Zdravilišče RKS Debeli rtič za nadaljevanje obnove mladinskega doma Veverička. Mladinski dom Veverička je eden od štirih mladinskih domov v sklopu Zdravilišča RKS Debeli rtič, ki ga vsako leto obišče približno 16 tisoč mladih v sklopu socialnih in zdravstvenih letovanj ter šole v naravi. Obnova Doma Veverička se je začela leta 2014 , pri tem pa so pomagali številni donatorji, društvo SILA pa je leta 2021 omogočilo nabavo 51 novih ležišč. Letos zbrana sredstva bodo porabljena za ureditev zunanje učilnice, da bodo otroci tudi med učenjem in ustvarjalnimi delavnicami lahko uživali v zdravilnem ter svežem mediteranskem zraku. 

Poleg Doma Veverička bodo sredstva prejeli še CUDV Center za usposabljanje, delo in varstvo Matevža Langusa, Inštitut za avtizem in Slovensko združenje HOSPIC.

Poleg nakup različnih izdelkov na Sila Bazarju lahko sredstva nakažete tudi z nakazilom poljubnega zneska na TRR Društva Sila – IWCL, SI56 3000 0010 4338 280 (N Banka d. d.) z referenco BAZAAR 2022. Za vsa nakazila se vam vnaprej najlepše zahvaljujemo.

Vabimo vse, da se nam v soboto, 15. oktobra 2022, med 10.50 in 16. uro pridružite na letošnjem Sila Bazarju.

Foto: Aleš Černivec

POBUDA Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS za uvedbo predmeta Prva pomoč in zdravje v šolski program

Štiri nevladne organizacije ob mednarodnem dnevu oživljanja vložile pobudo

POBUDA Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS za uvedbo predmeta Prva pomoč in zdravje v šolski program

Ljubljana, 16. oktober 2022

Slovenija se bo po šestih letih od vložitve pobude Otroci rešujejo življenja pridružila številnim razvitim državam, kjer se otroci po priporočilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) vsako leto od starosti 12 let že učijo temeljnih postopkov oživljanja. S tem, ko se bodo od šolskega leta 2022/2023 naprej vsi otroci od 12. leta vsako leto učili temeljnih postopkov oživljanja, se bo dolgoročno močno povečala usposobljenost prebivalstva za pravilno ukrepanje ob srčnem zastoju, rešilo pa se bo veliko človeških življenj. 

Pobudo so vložile štiri nevladne nacionalne organizacije: Slovenski reanimacijski svet pri Slovenskem združenju za urgentno medicino, Rdeči križ Slovenije, Iniciativa za AED ter Zveza Lions klubov, distrikt 129, Slovenija

Ob uspehu pobude Otroci rešujejo življenja se poraja vprašanje zakaj le-te ne bi nadgradili tudi z drugimi pomembnimi vsebinami na področju medicine za laično prebivalstvo. S hitrim prepoznavanjem in pravilnim ukrepanjem bi laiki lahko pomagali rešiti številna življenja, z znanjem preventivnih ukrepov pa bi lahko preprečili marsikatero bolezen. Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS predlagamo, da v šolski program uvede nov predmet: Prva pomoč in zdravje

Akademik prof. dr. Marko Noč, ki se pridružuje pobudi, je pripravil sledečo okvirno vsebino predmeta:

- prepoznava in ukrepi pri urgentnih stanjih v medicini,

- preprečevanje širjenja okužb,

- preventiva. 

Ker je med prioritetami Mednarodne zveze Lions klubov boj proti sladkorni bolezni in pomoč otrokom z rakom, Zveza Lions klubov Slovenije izrecno predlaga, da se pri predmetu obravnava tudi preventiva proti nastanku sladkorne bolezni in socialno vključevanje otrok z rakom. Preventiva je najučinkovitejši ukrep za preprečevanje sladkorne bolezni, socialna izolacija pa velik skrit problem otrok z rakom in njihovih družin.  

Pripete datoteke

Omizje na temo darovanja organov

RKS-OZ Brežice je organiziral zanimivo omizje na temo darovanja organov

8. oktobra obeležujemo evropski dan darovanja ter presaditve organov in tkiv. Ob tej priložnosti je RKS-OZ Brežice v prostorih Mestne hiše Brežice  v četrtek, 13.10.2022,  organiziral omizje na temo DAROVANJE ORGANOV = PODARJENO ŽIVLJENJE.

Po pozdravnem nagovoru predsednice RKS-OZ Brežice Martine Živič je namestnica direktorja Slovenije Transplant prim. Danica Avsec, dr. med., obrazložila postopke za darovanje pri zdravljenju s presaditvijo organov. Stotnik Janko Kene je sodelujočim predstavil potek mednarodne neprofitne izmenjave organov z letalom Falcon, Srečko Cizl pa je opisal svojo izkušnjo - presajen organ (jetra), mu je omogočil življenje. Mihela Kosec je kandidatka za presaditev srca in je z občinstvom delila svojo usodo. Pogovor z gosti omizja je vodila prostovoljka RKS-OZ Brežice,  Mojca Florjanič.

Vsi sodelujoči gostje in udeleženci omizja so strnili vtise v eno misel: "Darovanje organov po smrti je ena izmed oblik solidarnosti, je tisto največ, kar lahko človek naredi za sočloveka, ponudimo zdravje, ponudimo življenje.« 

Ob koncu omizja je prisotne nagovoril podžupan Občine Brežice Bogdan Palovšnik in se zahvalil vsem sodelujočim ter poudaril pomembnost ozaveščanja javnosti o temi, ki je pomembna za življenje, a še vedno predstavlja tabu med ljudmi. 

Za  kulturni program je poskrbela citrarka Glasbene šole Brežice Ana Jagrič pod vodstvom mentorice prof. Anite Veršec

Osnova zdravljenja s presaditvijo je podpora široke javnosti darovanju organov in tkiv. Pravilno pa se lahko odločamo le, če imamo dovolj dobrih informacij. Te in še več  najdete na naši spletni strani in na straneh Slovenija Transplant.

Druženje prostovoljcev RKS-OZ Metlika z oskrbovanci DSO Metlika

Hoj, gremo na kavo

V petek, 14.oktobra so se prostovoljci RKS-OZ Metlika spet družili z oskrbovanci doma starejših občanov Metlika. Gre za medgeneracijsko akcijo, ki zajema druženje, pogovor in pomoč med oskrbovanci doma starejših občanov Metlika ter prostovoljci RKS-OZ Metlika. Veseli nas, da so se  prostovoljcem RKS-OZ Metlika  pridružili še predstavniki policijske postaje Metlika in zagotovili, da bodo sodelovali tudi v naslednjih akcijah.

Namen projekta je ohranjanje socialnih stikov, zapolnitev prostega  časa in družabništvo. Za naše prostovoljce in njihovo naravo dela je to priložnost, da se seznanijo z morebitnimi težavami in potrebami med starejšimi. Prepričali so se tudi, kako malo je potrebno, da gibalno oviranim osebam naredijo lep in vesel dan.

Akcijo bodo nadaljevali tudi v jesensko-zimskem času in sicer dvakrat mesečno, v primeru slabega vremena pa se bodo družili v notranjih prostorih doma, ker bodo druženje popestrili z glasbo, petjem in družabnimi igrami.

Organizator RKS-OZ Metlika se za pomoč ob izvedbi akcije zahvaljuje vsem prostovoljcem RKS-OZ Metlika, predstavnikom policijske postaje Metlika in zaposlenim v DSO Metlika, oskrbovancem pa za lepo sodelovanje in dobro voljo.

Nadaljevanje projekta 'Prva pomoč - povsod in za vsakogar'

Skupni projekt Ministrstva za obrambo RS, Rdečega križa Slovenije in Društva Crvenog križa/krsta Bosne in Hercegovine se nadaljuje

Projekt 'Prva pomoč – povsod in za vsakogar', ki poteka od 15. aprila 2022, se bo zaključil 31. decembra 2023, je skupni projekt Ministrstva za obrambo Republike Slovenije, Rdečega križa Slovenije in lokalnega partnerja Rdečega križa Bosne in Hercegovine, podpirata še Ministrstvo za zunanje zadeve RS in Ministrstvo za notranje zadeve RS in bo potekal na področju občin Novi Grad, Kostanjica, Krupa na Uni, Sanski most, Prijedor, Oštra Luka in Kozarska Dubica.

Projektni partnerji bomo v izbranih lokalnih skupnostih v BiH tako prispevali h krepitvi odpornosti izbranih lokalnih skupnosti, k izgradnji sistema usposabljanja za poučevanje in prikaz temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in uporabe AED med splošno populacijo, k aktivaciji mladih za aktivno sodelovanje in s pomočjo donacije dvanajstih AED z baterijo, omarico za shranjevanje in označevalnimi tablami.

V prvi faza projekta smo zgradili bazo licenciranih predavateljev prve pomoči, bolničarjev in prostovoljcev RKS za napotitve v misije ter seminar oz. prednapotitveno usposabljanje. Drugo fazo predstavlja usposabljanje predavateljev prve pomoči in bolničarjev prve pomoči RK BiH za poučevanje in prikaz modula 'Prikaz TPO in uporaba AED'. V poletnih mesecih smo izvedli prva usposabljanja v Prijedoru, Sanskem mostu in Novem gradu, v torek, 18. oktobra 2022 pa je ekipa bolničarjev Rdečega križa Slovenije znova odšla v Bosno in Hercegovino.

Usposabljanja, izobraževanja in delavnice bodo tokrat potekale v Prijedoru, Kozarski Dubici, Kostajnici, Oštri Luki, Novem Gradu, v Krupi na Uni in se 27. oktobra zaključila v Sanskem mostu

Projekt bo zaključen z nabavo 12-ih AED-jev z baterijo, omarico za shranjevanje in označevalnimi tablami ter donacijo le teh izbranim lokalnim skupnostim v BiH ter posledično izvedbo 10 delavnic o TPO in uporabi AED za splošno javnost.

Razpisan je 15. Plaktivat - tokrat na temo krvodajalstva

Natečaj za družbeno odgovoren plakat na temo krvodajalstva

TAM-TAM Inštitut v vsebinskem sodelovanju z Zavodom za transfuzijsko medicino in Rdečim križem Slovenije razpisuje 15. Plaktivat – natečaj za družbeno odgovoren plakat, z namenom spodbujanja in ozaveščanja o pomenu darovanja krvi kot temelju humanosti razvitih družb.

Večina med nami morda nikoli ne bo potrebovala krvi, vendar je za vse ključnega pomena, da imamo za ljudi, ki potrebujejo pomoč, na voljo zadostne zaloge varne življenske tekočine.

Da zadostimo dnevnim potrebam zdravstva po krvi, potrebujemo vsak delovni dan 350 krvodajalcev. V Sloveniji daruje kri več kot 3 % prebivalcev, letno na krvodajalskih akcijah sodeluje okoli 100.000 krvodajalcev. V razvitem svetu preskrba s krvjo temelji na brezplačnem, prostovoljnem in anonimnem krvodajalstvu, saj to zagotavlja varnost tako za bolnike kot tudi za krvodajalce. Slovenija sodi med države, ki vse potrebe po krvi pokrivajo same. Tako so samooskrbne tudi vse razvite države po svetu.

Prostovoljno, brezplačno in anonimno krvodajalstvo je temelj humanosti razvitih držav.

Organizirano krvodajalsvo v Sloveniji od leta 1953 izvaja Rdeči križ Slovenije, ki skupaj s transfuzijsko službo sodeluje pri zagotavljanju nemotene oskrbe zdravstvenega sistema z varno krvjo. Krvodajalstvo v Sloveniji in drugih državah po svetu je v desetletjih organiziranega delovanja postalo del nacionalnega izročila in ostaja najplemenitejša oblika solidarnosti, ki je kljub različnim socialnim in gospodarskim krizam ter spremembam, ki vplivajo tudi na krvodajalstvo, ostala najbolj razširjena oblika medsebojen pomoči. Kljub napredku na področje medicine si pri zdravljenju s krvjo lahko pomagamo le ljudje med seboj.

Poraba zalog krvi je nepredvidljiva, tako po količinah komponent krvi kot po krvnih skupinah. Uravnavanje zalog krvi je kompleksno, zato je potrebno stalno spremljanje in ukrepanje transfuzijske službe. Pri tem pa igrajo ključno vlogo krvodajalci, ki se odzivajo na vabila k darovanju.

Potrebujemo nove krvodajalce, čim večje število motiviranih posameznikov, ki so se pripravljeni odzvati, ko se pojavi potreba po njihovi krvni skupini! Zato je namen natečaja s kreativnimi zasnovami spodbuditi ljudi, posebej mlade, k darovanju in razumevanju pomena darovanja krvi kot nenadomestljive oblike medsebojne pomoči.

KREATIVNI IZZIV

Eden izmed temeljev napredne družbe je delujoč zdravstveni sistem, ki lahko obstaja samo ob prostovoljcih, pripravljenih na darovanje krvi. Zaradi dobro organiziranega krvodajalstva v razvitih državah po svetu ter številnih odgovornih, anonimnih posameznikov se ob najtežjih življenjskih situacijah lahko zanesemo, da bo za nas poskrbljeno. Tovrsten altruizem je visok družbeni uspeh, ki ga želimo s kampanjo postaviti v ospredje, proslaviti ter s pozitivnimi sporočili krvodajalstvo spodbujati še naprej.

Izhodišče plakatov naj bo krvodajalstvo, sporočilo pa naj pri naslovniku, posebej med mladimi, goji pripravljenost in navdihuje k darovanju krvi. Naša naloga je, da z izvirnimi kreativnimi zasnovami plakatov pomagamo h krvodajalstvu po vsem svetu navdihniti nove prostovoljce ter pomagati, da širša skupnost še bolje spozna in ceni ljudi iskrenega, humanega in odprtega srca, kot so krvodajalci. Anonimni heroji, ki rešujejo življenja.

Plaktivat je mednarodni družbeno odgovorni natečaj, aktivator družbene zavesti, ki vabi k ustvarjanju mestnih plakatov in spodbuja k pozitivnim premikom v družbi. Natečaj poteka dvakrat letno in je namenjen oblikovalcem ter oblikovalskim skupinam z vsega sveta. Študenti in študentke lahko na natečaju sodelujejo v kategoriji Sveža kri. Prijavljena dela ocenjuje strokovna komisija, ki jo sestavljajo mednarodno priznani oglaševalci in oblikovalci.

Vse podrobnosti in informacije o 15. Plaktivatu boste našli na povezavi TUKAJ

Udeležili smo se mednarodne vaje 'Neighbours Help First'

Skoraj 500 udeležencev se je minuli konec tedna udeležilo vaje v hrvaški Kostanjevici

Minuli konec tedna smo se udeležili mednarodne vaje 'Neighbours Help First', ki je v organizaciji hrvaškega Rdečega križa potekal v Koprivnici, natančneje na jezeru Šoderica. 

Približno 500 udeležencev se je moralo preizkusiti v različnih nalogah, glavni poudarek je bil na pomoči lokalnemu prebivalstvu v primeru velike poplave, sicer pa so bile ekipe izpostavljene dvodnevnemu bivanju v bližnjem kampu. 

Na Hrvaškem je bila takšna mednarodna vaja prvič izvedena istočasno na dveh lokacijah - krizni štab je bil Državnem logističnem centru hrvaškega Rdečega križa, kjer je potekalo sprejemanje odločitev in koordinacija z ekipami na terenu, kjer so imeli odlične pogoje za primer katastrofalnih poplav. Organizacija evakucijskega centra, sama evakuacija, delitev humanitarne pomoči, psihosocialna podpora, pripravljenost ekip za iskanje pogrešanih oseb, nudenje prve pomoči in seveda logistična podpora.  Poseben poudarek je bil na reševanju ljudi iz vode v oteženih razmerah, ko so morali s pomočjo čolnov in specializiranih plovil Rescue Runner pomagati tudi skupini ljudi, ki je ostala ujeta na otoku. 

Kot že tolikokrat doslej, so se prisotne ekipe odzivale odlično, sodelovanje je bilo na najvišji možni ravni in odgovorni so se lahko prepričali, da so prisotne ekipe pripravljene tudi na najhujše. Seveda pa si želimo, da bi svoje znanje dokazovali predvsem na tovrstnih vajah. 

Sodelovale so še ekipe Rdečega križa iz Španije, Albanije, Turčije, Poljske, Bolgarije ter Hrvaške in Slovenije.  

Teden solidarnosti je pred vrati

Letos s sloganom 'Dobro se z dobrim vrača'

Vsako leto med 1. in 8. novembrom poteka Teden solidarnosti Rdečega križa Slovenije, ko na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije na vseh poslovnih enotah Pošte Slovenije pošiljkam dodajajo doplačilne znamke v vrednosti 0,17 EUR, enak znesek pa občani in organizacije doplačujemo tudi za vsako vozovnico v notranjem in mednarodnem prometu. Letošnji Teden solidarnosti poteka pod sloganom »Dobro se z dobrim vrača.«

Slovenija je bila v letošnjem letu že nekajkrat postavljena pred velike izzive, ko smo morali - in smo, izkazati veliko mero solidarnosti. Najbolj očitno je bilo to poleti, ko so jugozahodni del naše države ogrožali in pustošili najhujši požari v zgodovini. Pozabili smo na vse, vsi smo želeli pomagati po najboljših močeh!

15 dni in boj skoraj 15 tisoč prostovoljnih gasilcev, 200 poklicnih gasilcev, 3000 pripadnikov Slovenske vojske, več kot 700 gozdarjev, 565 policistov, 135 pripadnikov državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, 73 članov ekip nujne medicinske pomoči, člani aeroklubov, prostovoljci iz tujine in gospodarstva in 369 pripadnikov enot Rdečega križa, ki so v začetku septembra iz rok predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja, prejeli častno nagrado – jabolko navdiha.

Nov preizkus nas je čakal septembra - ogenj je zamenjala voda in številni deli države so se znašli pod vodo, ogromno ljudi je ostalo brez vsega. Spomnimo se samo prizorov iz Kostela in Osilnice ter drugih delov države, kjer vodne ujme ni bilo mogoče zaustaviti.

A kot že tolikokrat doslej – ljudje so lahko računali na pomoč drugih. Tudi na pomoč Rdečega križa Slovenije in zato si še toliko bolj želimo, da bi v Tednu solidarnosti zbrali kar največ sredstev, ki jih bomo namenili prebivalcem Slovenije, ki jih prizadenejo naravne in druge nesreče.

Vsa sredstva, zbrana v Tednu solidarnosti, porabimo strogo namensko. V skladu s pravilnikom se 30 odstotkov sredstev uporablja za enkratne finančne pomoči ob nesrečah manjšega obsega (lokalna raven), 70 odstotkov sredstev pa je namenjenih za zagotavljanje pomoči ob nesrečah večjega obsega (nacionalna raven). Za pravilnost postopkov in razdelitev sredstev skrbijo Komisija Sklada solidarnosti, Nadzorni odbor Rdečega križa Slovenije, Upravni odbor Rdečega križa Slovenije in Glavni odbor Rdečega križa Slovenije.

Naj se dobro vrne z dobrim.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.