Projekt ESIRAS

ESIRAS bilten

Izjava pisarne Rdečega križa EU ob dnevu migrantov

Naložba v migrantske otroke in njihovo prihodnost

Bruselj, 18. December 2018 – Na Mednarodni dan migrantov pisarna Rdečega križa pri Evropski uniji spodbuja EU in njene države članice, da zagotovijo učinkovito zaščito migrantskih otrok in poskrbijo za orodja potrebna za gradnjo pozitivne prihodnosti.

Globalno gledano, je število otrok v migraciji, tako skupaj kakor tudi brez družin, občutno naraslo v zadnjem desetletju. Samo v Evropi je bilo v letu 2017 s strani otrok vloženih približno 200 000 prošenj za azil, kar znaša 30% vseh prošenj.[1] Kaj šele številni otroci, ki izginejo med svojim nevarnim in nasilnim potovanjem, kakor tudi ko že pridejo do celine.

Sporočilo Evropske komisije o zaščiti otrok med migracijo je prineslo prepotrebne strateške smernice in konkretne ukrepe. Vendar, po letu in pol ostajamo globoko zaskrbljeni ob nenehnih pomanjkljivostih pri zaščiti otrok v mnogih državah članicah. »Otrokov največji interes je načelo, ki bi moralo biti bistvo vseh odločitev in ukrepov, ki se nanašajo na azil migracije po Evropski uniji,« opominja Denis Haveaux, direktor pisarne Rdečega križa pri Evropski uniji.

Povzetek izvajanih aktivnosti projekta ESIRAS ob odprtju izpostave Maribor junij 2018

Otvoritev pisarne ESIRAS v Mariboru: RAZLIČNOST NAS POVEZUJE

Maribor, 6. junij 2018 – Rdeči križ Slovenije je danes  v Mariboru slovesno odprl pisarno ESIRAS Slovenija - Zaposljivost in socialna integracija beguncev in prosilcev za azil. Pisarna deluje v okviru projekta, ki  je nastal v sodelovanju z Mednarodno federacijo Rdečega križa in Rdečega polmesea (IFRC) in ga v 90% sofinancira Program EU za zaposlovanje in socialne inovacije (EaSI). Predvidoma bo projekt trajal 18 mesecev, to je od 01. 01. 2018 do 30. 06. 2019, izvaja pa se v 7-ih državah EU - Avstriji,  Cipru, Danski, Franciji, Italiji, Veliki Britaniji in Sloveniji. Glavni koordinator projekta je Rdeči križ Španije.

Uporabniki projekta ESIRAS Slovenija iz vrst beguncev in prosilcev za azil sodelujejo v različnih aktivnostih in s člani ekipe projekta individualno iščejo najboljše rešitve, dostopajo pa tudi do vseh storitev RKS kot je npr. služba za združevanje družinskih članov.

Rdeči križ Slovenije je projekt ESIRAS začel izvajati v januarju letos, sredi marca je vrata odprla glavna pisarna v Ljubljani, kot del projekta pa bo mobilna enota v sodelovanju z območnimi združenji Rdečega križa skušala doseči potencialne uporabnike povsod po Sloveniji.

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.