Novinarska konferenca ob svetovnem dnevu krvodajalstva

"Stara sem 54 let in sem imela raka na jetrih, ki so mi ga uspešno operirali. Z darovano krvjo so mi rešili življenje. Hvalabogu, da imamo take ljudi, katerih kri rešuje življenje. Dokler nisi bolan, tega ne pričakuješ, vendar te to lahko doleti vsak dan, na poti v službo, doma, na izletu, kjerkoli. V sekundi se ti lahko zgodi, da potrebuješ kri."

 

Danes, v četrtek, 14. junija 2018 je na Zavodu Republike Slovenije za transfuzijsko medicino potekala novinarska konferenca ob svetovnem dnevu krvodajalstva. Krvodajalstvo je pomembno dejanje solidarnosti in pomoči sočloveku, katerega pomembnost in potrebnost se pokaže v kritičnih življenjskih situacijah. V Sloveniji smo ponosni, da imamo krvodajalstvo tako dobro organizirano, da se lahko pohvalimo s samopreskrbo s krvjo. Za organizacijo, koordinacijo in izvedbo skrbita Rdeči križ Slovenije in Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino, ki že vrsto let organizirata krvodajalske akcije. Močno podporo jima izkazuje tudi družba Petrol, ki sodeluje kot partner in pokrovitelj v akciji Daruj energijo za življenje.

Novinarska konferenca se je pričela ob 11. uri, moderatorka dogodka je bila Saša Einsiedler. Udeležence je prvi nagovoril Danijel Starman, direktor Zavoda za transfuzijsko medicino, ki je ob tej priložnosti povedal, da nas manjkajoče črke opozarjajo na to, da ne smejo manjkati. Prav to moramo imeti v mislih celo leto.

Druga je udeležence nagovorila Polonca Mali, strokovna direktorica Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino, ki je izpostavila, da gre velika zahvala predvsem našim krvodajalkam in krvodajalcem, ki vsak dan skrbijo, da je krvi dovolj, vse dni v letu, že 10 let. Z manjkajočo črko rešite življenje tisti, ki se vsakodnevno odzovete na vabila Rdečega križa Slovenije, območnega združenja ali Zavoda za transfuzijsko medicino takrat, ko primanjkuje krvi določene krvne skupine.

Nato je udeležence nagovoril direktor korporativnega komuniciranja družbe Petrol Aleksander Salkič. Povedal je, da je akcija Daruj energijo za življenje vsem prišla v kri in da ni veliko akcij, ki bi jih na Petrolu toliko časa podpirali. Ta akcija je zares humanitarna in prinese prave rezultate. S pomočjo družabnih omrežij smo vanjo privabili tudi mlade krvodajalce, kar Petrol čuti in zato ostaja partner in pokrovitelj akcije.

Pridružil se nam je tudi Peter Napotnik, reševalec, krvodajalec in prejemnik krvi. Dejal je, da je biti reševalec nekaj najlepšega, saj je občutek, ko nekomu rešiš življenje, nepopisen. Kri je daroval že v času služenja vojaškega roka, kasneje pa je bil tudi sam udeležen v prometni nesreči, zaradi česar je potreboval kri, ki mu je rešila življenje. Na odru so se mu pridružili kolegi reševalci na motorju, ki pa so bili ves čas  v pripravljenosti, če bi dobili poziv na reševanje. Povedali so, da na terenu nimajo krvi, ki bi jo lahko dali ponesrečencem. V takšnih primerih si pomagajo s fiziološko raztopino.

Nato je udeležence nagovorila Renata Brunskole, generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije, ki je povdarila, da v Rdečem križu letno izpeljemo več kot 300 krvodajalskih akcij. To dosegamo v sodelovanju s 56 območnimi združenji, Zavodom Republike Slovenije za transfuzijsko medicino, družbo Petrol in ostalimi podjetji, ki s podporo krvodajalstvu podpirajo družbeno odgovornost. Na tak način smo dosegli tudi mlade, ki smo jih privabili v humanitarno delo, darovanje krvi in organov. Želimo si, da bi akcija Daruj energijo za življenje trajala ves čas, saj smo z njeno pomočjo dosegli, da je skoraj 10.000 mladih krvodajalcev tistih, ki dopolnijo 18 let in se z našim skupnim spodbujanjem odločijo za krvodajalstvo in darovanje organov.

Novinarske konference so se udeležili tudi strokovni delavci v zdravstvu, sodelavci Petrola, sodelavci Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino in sodelavci Rdečega križa ter nastopajoči v slovenski kampanji Manjkajoča črka, ki javnost ob svetovnem dnevu krvodajalstva nagovarja o pomembnosti posameznih krvnih skupin in darovane krvi. Nosilci te mednarodne kampanje, ki smo jo pri nas prevzeli, so pozvali podjetja, da iz svojih logotipov odvzamejo črke A, O, B in AB, ki predstavljajo krvne skupine. V slovenski različici kampanje pa smo predstavili zveste darovalce in hvaležne prejemnike, ki jim je darovana kri omogočila ali celo rešila življenje. Iz njihovih imen smo umaknili črke, ki predstavljajo krvne skupine – črke, ki rešujejo življenja.

Naj darovanje krvi ne ostane oziroma postane samoumevna gesta. Naj bo akcija Daruj energijo za življenje še naprej velika spodbuda krvodajalcem je povedala Saša Einsiedler. Na Rdečem križu Slovenije si bomo še naprej prizadevali, da bomo k temu prispevali po najboljših močeh, saj smo nosilci javnega pooblastila za izvajanje krvodajalstva. Na to smo ponosni in to bomo ohranjali tudi v prihodnje.                                       
 

©2024 Rdeči križ Slovenije Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.